Савет пулмолога доц. др Коларов: Шта да радите кад кашаљ једноставно не престаје?
Кашаљ је одбрамбени механизам за чишћење дисајних путева, међутим уколико траје дуже може значајно да ремети свакодневно функционисање и да утиче на квалитет живота. Кашаљ је један од најчешћих разлога долазака пацијената код лекара на примарном нивоу здравствене заштите односно у Домове здравља, али и у болничке установе.
Кашаљ се код одраслих особа дефинише као хроничан уколико траје дуже од 8 недеља. Постоји више разлога за хронични кашаљ, али је један од најчешћих вишегодишње пушење цигарета.
О пушачком кашљу смо разговарали са Доц. др Виолетом Коларов, пулмологом из Института за плућне болести Сремска Каменица.
Пушачи свој кашаљ који је понекад присутан и годинама, а најизраженији у јутарњим сатима уз избацивање густог секрета, сматрају „нормалним“ пратиоцем своје лоше навике- пушења и не придају му важност, те се не јављају лекару.
Међутим, хронични кашаљ може бити први симптом хроничне опструктивне плућне болести (ХОБП), која настаје најчешће као последица пушења и једна је од водећих узрока обољевања у целом свету. Уколико се развије хронична опструктивна болест плућа која се карактерише сужењем дисајних путева, тада се осим кашља јавља и отежано дисање, брзо замарање, лоша толеранција физичког напора, честа погоршања и инфекције дисајних путева.
Осим што пушење може изазвати ХОБП, због токсичних материја и катрана који се налазе у дуванском диму, конзумирање цигарета је главни фактор ризика и за настанак карцинома плућа који је један од водећих узрока умирања у целом свету. Мој савет, а свакако и најбољи начин да се смањи ризик од настанка и ХОБП и карцинома плућа је престанак пушења, каже Доц. др Коларов.
Некима је лако, међутим великој већини је веома тешко да прекину лошу навику као што је пушење. Уколико сте пушач или је неко вама близак пушач, треба обратити пажњу и јавити се лекару уколико су присутни неки од следећих симптома:
-кашаљ који траје дуже од 8 недеља, а понекад месецима и годинама уз јутарње искашљавање
-кашаљ који мења свој карактер
-отежано дисање, осећај звиждања приликом дисања
-лоша толеранција физичког напора
-промуклост
-честе респираторне инфекције
-појава крви у испљувку
Уколико имате неки од наведених симптома, обавезно се јавите свом изабраном лекару или пулмологу, саветује Доц. др В. Коларов.
Иако је најбољи савет престанак пушења, постоје и неки природни производи који помажу у смањењу и отклањању кашља, као што су мед и поједине биљке. Лекови, производи који растварају густ секрет и олакшавају искашљај називају се муколитици и могу помоћи у чишћењу бронхијалног стабла и плућа.
За мене је препорука број један ПропоМуцил® за пушаче јер представља јединствену комбинацију прополиса богатог полифенолима и Н-ацетилцистеина, који удружено помажу елиминацију секрета, а додатак меда, те екстракта белог слеза, јагорчевине и нане доприносе здрављу дисајних путева. Пропомуцил® за пушаче чисти бронхије, дисајне путеве и олакшава дисање, додатно помаже у искашљавању секрета и смањењу надражаја, па олакшава пушачки кашаљ. ПропоМуцил® за пушаче у свакодневној примени добра је заштита дисајних путева како код активних пушача, тако и код особа које остављају пушење – на крају саветује Доц. др Виолета Коларов.