Шта је “Honey моон" циститис? Јавља се код жена које имају односе, а ево како да га препознате и лечите
„Honey моон cystitis” или “циститис меденог месеца” је упала мокраћне бешике узрокована сексуалном активношћу.
У разговору са урологом, др Слађаном Ковачевић, начелницом одељења урологије Опште болнице Панчево, откривамо који је најповољнији приступ превенцији и лечењу једног посебног облика инфекције мокраћне бешике који се често јавља у популацији сексуално активних жена познат као „Honey моон cystitis“.
„Honey моон cystitis” или “циститис меденог месеца” је упала мокраћне бешике узрокована сексуалном активношћу.
Може се јавити код жена које имају сексуални однос први пут, уколико имају вишеструке односе у краћем временском периоду, или поново започињу сексуалне односе након дужег периода апстиненције. Погађа скоро искључиво жене и може се јавити у било ком узрасту.
Симптоми су исти као код уобичајених упала бешике: пецкање при мокрењу, притисак у пределу бешике, нелагода, учестало и болно мокрење.
Симптоми трају један или два дана, а онда нестају, па се исте тегобе понавља после следећег полног односа.
Током сексуалног односа, бактерија Е.цоли која нормално живи на кожи око ануса, преноси се у мокраћну бешику и доводи до инфекције.
Жене су много више изложене ризику од инфекције бешике, јер је њихова мокраћна цев много краћа од мушке, што олакшава бактеријама да дођу до бешике и инфицирају је. Мушкарци врло ретко имају циститис.
Дијагноза се потврђује лабораторијском анализом урина. Како би анализа била меродавна, неопходно је да пацијент поштује одређена правила. За анализу је најбоље однети први јутарњи урин, а најпоузданија анализа подразумева да се узме средњи млаз урина. Уринокултура се ради како би се утврдила врста бактерије која је присутна у урину.
ЛЕЧЕЊЕ
Као и код било које врсте инфекције уринарног тракта, „циститис меденог месеца” је најчешће узрокован бактеријама. Узрочник у готово 80% случајева је бактерија Ешерихија коли.
“Прва помоћ” код болног и честог мокрења је аналгетик и биљни препарат за уринарне инфекције, и те мере некада буду довољне да се тегобе смире.
Мој савет је Naturoplex®, биљни препарат који доприноси ублажавању тегоба услед уринарне инфекције већ првог дана примене и помаже да се инфекције не понављају.
Такође, потребно је повећати унос течности.
Циститис се може веома лако и брзо лечити антибиотицима.
Ако патите од понављаних инфекција мокраћне бешике, уводи се ниска дневна доза антибиотика коју је потребно узимати неколико месеци како би се спречиле будуће инфекције. Стандардни антибиотски третман упале мокраћне бешике траје 3 дана.
КОРИСНИ САВЕТИ
Можете спречити инфекцију бешике на много начина:
• Појачајте унос течности, воде и чајева;
• Мокрите одмах након сексуалног односа. То ће помоћи да се елиминишу све бактерије које могу доспети у уринарни систем
• Брисање од напред-назад када идете у тоалет.
• Препоручује се туширање, пре него купање у кади – на овај начин избегавате предуго излагање својих гениталија производима за чишћење.
• Обавезна је хигијена интимне регије пре и после односа, уз напомену да треба избегавати мирисне сапуне или купке.
• Редовно мењајте менструалне улошке, или улошке за инконтиненцију и одржавајте гениталну област чистом и сувом.
• Користите биљне препарате за уринарне инфекције, чајеве и смањите унос кафе, алкохола и воћних сокова (нпр. цитруса) који могу да иритирају бешику.
• Избегавајте зачињену и слатку храну док инфекција не прође.
• Суздржите се од интимних односа док имате уринарну инфекцију
• Избегавајте спермициде са дијафрагмом или кондомима, покушајте са неспермицидним лубрикантом, или другом врстом контрацепције.