ШТА СУ ПАНИЧНИ НАПАД И ПАНИЧНИ ПОРЕМЕЋАЈ? 10 симптома које НЕМА корона вирус а има паника
Овај поремећај је данас један од најчешћих проблема због којих се људи јављају психијатру.
Панични поремећај је данас један од најчешћих проблема због којих се људи јављају психијатру. Статистика каже да од њега оболева 1-2% популације, међу којима се чешће жене.
"ОТУПЉУЈУ" ЕМОЦИЈЕ: Лекови нарушавају механизам по којем се заљубљујемо и остајемо у вези
Откуд болови у врату: Артритис због мобилног телефона
ОВО СИГУРНО НИСТЕ ПРОБАЛИ! Додајте само ЈЕДАН САСТОЈАК у кафу и побољшајте ЗДРАВЉЕ
Реч је о понављаним нападима интензивног страха, који се јављају изненада, без виодљивог разлога или везе са неком специфичном ситуацијом. Ове нападе зовемо паничним нападима и по томе је и сам поремећај добио назив.
Панични напад, као основна одредница овог поремећај, поред страха високог интензитета, укључује и обиље телесних симптома, који представљају нормалну реакцију организма на стање високе узбуђеност.
Ту спада широк спектар симптома, од којих се најчешће јављају следећи: вртоглавице, омаглице, презнојавање, лупање срца, прескакање, болови у грудима, отежано дисање, повећање крвног притиска, дрхтање руку, клецање ногу, немир и болови у стомаку.
Таква симптоматологија ипак јако забрине особу и она због тога доживљава да се са њом догађа нешто врло опасно, да се налази у стању непосредне опасности по живот.
Зато се ти људи обично јављају лекарима у ургентим службама, сумњајући да је у питању инфаркт, излив крви у мозак, или да ће због све те напетости изгубити разум и полудети. Овоме страху да ће полудети кумује и то што у таквим стањима нису ретки ни тзв. феномени деперсонализације и дереализације, када особа има утисак да не препознаје себе, да је сама себи непозната, туђа, или, у другом случају, да се околина променила, да је око ње све другачије него што је било. Сам напад траје обично неколико минута, ретко сат или више, а између напада особа осећа мањи или већи страх произведен ишчекивањем његовог појављивања.
Узроци настанка овог поремећаја нису у потпуности расветљени, иако постоји велики број теорија. Од биолошких теорија помиње се генетска предиспозиција и поремећаји у функционисању одређених неуротрансмитерских система у мозгу (норададренергички, серотонергички, допаминергички).
Психолошке теорије говоре о сепарационим страховима, осујећењу ослобађања сексуалне енергије, проживљеној трауми, разним погрешним уверењима, односно ирационалним мислима, итд.
Као посебну предиспонирајућу карактеристику особа које су склоне развоју паничног поремећаја издвајамо постојање анксиозног карактера, који се манифестује већ у детињству склоношћу стиду, хладним и влажним длановима, страху од болести, сталне потребе за подршком, преосетљивошћу на мишљење других, сталном страху да се не почини грешка, неспособношћу да се прихвати одговорност, пресавесношћу, скрупулозношћу, превисоким очекивањима од себе.
Пре јављања психијатру, потребно је урадити интернистички преглед, јер горе поменуте физичке тегобе које иначе иду уз страх већег интензитета, могу понекад указивати и на неко телесно обољење.
У лечењу се као најуспешнији модел показала комбинација лекова и психотерапије.
Од лекова се углавном користе антидепресиви из SSRI групе, у почетку у комбинацији са анксиолитицима (лекови за смирење).
Генерално се може рећи да панични поремећај није тешко обољење у смислу прогнозе, но исто тако је субјективно тешко подносити га и веома умањује квалитет живљења, те је препорука да се треба што пре јавити психијатру. Ово тим пре што се код одређеног броја пацијената, у случају дужег трајања ових проблема, може развити депресија или нека психосоматска болест.
ДА ЛИ ГЛАВОБОЉА МОЖЕ БИТИ ЗНАК ТУМОРА НА МОЗГУ? 7 симптома због којих морате ОДМАХ код лекара
Бришу боре и чувају здравље целог тела: 7 разлога зашто би смокве требало да једете што чешће!
12 правила исхране: Ако се овог придржавате бићете витки и здрави увек и у сваком животном добу!
НЕВЕРОВАТАН НАПИТАК! Решите се МАСНИХ НАСЛАГА - Уз ова 3 састојка доведите линију до САВРШЕНСТВА (РЕЦЕПТ)
ЛАКШЕ ЈЕ НЕГО ШТО СЛУТИТЕ! 4 трика уз помоћ којих ћете обуздати жељу за слаткишима