Повећава ризик од ДИЈАБЕТЕСА - КАКО се заштитити од ПЛАВОГ СВЕТЛА и штетног ЗРАЧЕЊА, нисте ни СВЕСНИ колико је ОПАСНО
Због дуге изложености плавом светлу и зрачењу екрана, најчешће се јавља главобоља, која може бити узрокована различитим факторима. Ти фактори су , најчешће, напетост мишића врата и рамена, повећано напрезање очију, дехидратација, напетост због посла или стреса.
Човек није створен да седи 8 и више сати, поготово не погрбљен, испред рачунара, у неудобним столицама. Заправо, као жива бића требало би да будемо активни преко сат и по времена дневно, јер пола сата шетње не може да надомести последице које настају од дугорочног седења.
Због овог проблема јављају се најразличитије, опште познате последице, али због седења испред рачунара имамо прегршт других, мање познатих тегоба.
Ослић по БАКИНОМ рецепту - Једноставно припремљена риба, ФЕНОМЕНАЛНОГ укуса, укућани ће се ОДУШЕВИТИ
СТРУЧЊАК ОДГОВАРА: Како одабрати прави ПРОБИОТИК од многих који постоје на тржишту?
Колико је штетно плаво светло?
Изложеност плавом светлу са екрана је мала у поређењу са количином изложености Сунцу. Међутим, постоји забринутост због дугорочних ефеката излагања екрана дигиталним уређајима. Ово је посебно битно када је у питању провођење превише времена испред екрана и када је екран преблизу нама.
Како плаво светло утиче на сан?
Излагање плавој светлости пре спавања такође може пореметити обрасце спавања јер утиче на то када наша тела стварају мелатонин. Прекид циркадијалног система игра улогу у развоју дијабетеса типа 2, кардиоваскуларних болести, рака, поремећаја спавања и когнитивних дисфункција.
Како могу смањити негативне ефекте плаве светлости?
- Набавите филтере за плаво светло за свој паметни телефон, таблет и екран рачунара. Филтери спречавају да велики део плаве светлости допре до ваших очију без утицаја на видљивост екрана.
- Пратите правило 20-20-20 да бисте смањили напрезање дигиталних очију. Направите паузу од 20 секунди да бисте видели нешто удаљено 20 стопа сваких 20 минута.
- Контролишите осветљење и одсјај на екрану вашег уређаја. Поставите добру радну удаљеност и положај за гледање екрана. Потврдите да су чак и мањи проблеми са видом правилно исправљени.
- Разговарајте са својим офталмологом о заштити од плаве светлости и употреби дигиталних уређаја на следећем прегледу очију.
Уколико приметите било какве симптоме, везане за претерану изложеност плавом светлу, не гуглајте, обавезно се обратите свом изабраном лекару/офтамологу.