ШТИТНА ЖЛЕЗДА ЈЕ НАЈВЕЋИ ОКИДАЧ У ОРГАНИЗМУ! Уколико вам се појаве ови СИМПТОМИ, хитно идите код ДОКТОРА
Обратите пажњу на ове симптоме!
Штитњача, жлезда лептирастог облика у врату, може имати драматичан утицај на бројне телесне функције. Ако сте жена изнад 35 година, изгледи за поремећај штињаче, према неким проценама, виши су од 30 посто.
Штитњача се налази испод гркљана и производи хормоне штитњаче који регулишу , између осталог, телесну температуру, метаболизам и рад срца.
Недостатак овог витамина узрокује поремећај ХОРМОНА: Ево како да спречите болест ШТИТНЕ ЖЛЕЗДЕ
Ова правила исхране морате да поштујете ако болујете од успореног рада штитне жлезде!
ОВИ СИМПТОМИ УКАЗУЈУ НА РАК ШТИТНЕ ЖЛЕЗДЕ: Ево зашто хитно морате код лекара ако вас боли грло
Ствари се могу погоршати када штитњача ради премало или превише. Што може узроковати лош рад штитњаче? Кривци могу да буду генетика, аутоимуни напад, трудноћа, стрес, недостатак храњивих ствари, токсини у околишу, али стручњаци још нису у потпуности сигурни.
Обратите пажњу на ове симптоме:
Осећај исцрпљености може бити повезан са бројним стањима, али постоји велика повезаност с хипотиреозом, поремећајем који је резултат ставарања премало хормона штињаче. Ако сте уморни чим се пробудите, чак и након што сте целу ноћ квалитетно спавали, то би могло да значи да вам штитњача не ради довољно добро.
Осећај туге и безвољности може да буде повезан са симптомом хипотиреозе. Хормон штињаче може имати утицај на количину ‘хормона среће’, серотонина, у мозгу.
Тескоба и ‘чудан осећај’ може да буде повезан с хипертиреозом, када штитњача производи превише хормона. Преплављен хормонима ваш организам може да буде у петој брзини. Ако не можете да се опустите, штитњача би могла бити у ‘хипер’ моду.
Повећани апетит може да буде знак хипертиреозе, јер се због превише хормона штињаче можете осећати гладно.
Успорена штињача, с друге стране, може се поиграти с укусима и мирисима хране.
То може да буде узрок неиспаваности или старења, али когнитивне функције могу да буду на удару лошег рада штитњаче. Код превише хормона штитњаче можете имати потешкоће с концентрацијом, а премало узрокује заборављивост и ‘рупе’ у сећању. Жене то често криво приписују менопаузи.
Тај лепршави осећај који имате можда је лупање срца. Можете осећати као да вам срце прескаче откуцаје или куца пребрзо и прејако. То осећате у прсима или када додирнете пулсне тачке у грлу или врату. Лупање срца може да буде знак хипертиреозе.
Сува кожа која се љушти може да буде знак хипотиреозе. Промене у текстури коже и изгледу повезани су с успореним метаболизмом, што може смањити знојење. Кожа с недовољно влаге брзо постане сува. Такође, нокти постану крхки и неравни.
Људи с хипотиреозом понекад се жале на констипацију. Поремећај у производњи хормона што ће изазвати успоравање пробаве. То је један од три најчешћа симптома хипотиреозе.
С друге стране, претерана производња хормона штитњаче може узроковати пролив или чешћу столицу.
Тај лепршави осећај који имате можда је лупање срца. Можете осећати као да вам срце прескаче откуцаје или куца пребрзо и прејако. То осећате у прсима или када додирнете пулсне тачке у грлу или врату. Лупање срца може да буде знак хипертиреозе.
Дуже менструације с јачим боловима могу да буду знак хипотиреозе. Скраћен је и размак између две менструације.
Ако имате изненадне осећаје трнаца, утрнулости или болова у рукама, ногама, стопалима или шакама, то би могао да буде знак хипотиреозе. Током времена, премало хормона штитњаче може оштетити живце који из мозга и леђне мождине шаљу сигнале кроз тело. Резултат су необјашњена пробадања и трнци.
Повишен крвни притисак може да буде знак поремећаја штитњаче, и хипотиреозе и хипертиреозе. По неким проценама, особе с хипотиреозом имају два до три пута већи ризик имати висок крвни притисак. Једна теорија је да ниске количине хормона штитњаче успоравају откуцаје срца.
Осећај хладноће повезан је с хипотиреозом. Успоравање система узрокован успореним радом штитњаче значи да су ћелије потрошиле мање енергије. Мање енергије значи мање топлине.
С друге стране, претерана активност штитњаче тера ћелије да производе енергију у петој брзини. Зато је особама с хипертиреозом понекад вруће и претерано се зноје.