СВИ ИХ РАДИМО: Ових 10 НАВИКА потпуно УНИШТАВАЈУ ваш мозак!
С обзиром на осетљиву структуру коју људски мозак има, подложан је оштећењима и компликацијама.
Мозак је један од највећих органа у нашем телу и као такав представља контролни центар. Располаже бројним функцијама, одговорностима и задацима и чува много информација. Светска здравствена организација је избацила листу 10 штетних навика које изазивају озбиљно оштећење мозга.
1. Прескачете доручак
Стално слушамо о томе како је доручак најважнији оброк дана, али сигурно познајете пуно људи који га избегавају, укључујући и оне који намеравају да тако смање ниво шећееа у крви. У сваком случају, након ноћи без хране, избегавање доручка утиче на мању количину хранљивих материја у мозгу, и ако се стално понавља, води до пропадања мозга.
2. Не спавате
Они који себе лишавају сна дужи временски период убрзавају одумирање ћелија мозга. Спавање омогућава правилан одмор и опоравља тело од стреса нагомиланог током дана. Тако да би спавање увек требало да вам буде међу приоритетима.
3. Уносите превелике количине шећера
Нажалост, шећер се крије у многим намирницама које конзумирамо данас. Ако будете избегавали шећер, осетићете велике бенефиције зато што високе концентрације шећера уништавају апсорпцију хранљивих материја, водећи ка лошој ухрањености и разним поремећајима у развоју мозга.
4. Преједање
Преједање води ка порасту килаже, надутости, недостатку самопоштовања, смањењу менталне способности и стврдњавању артерија у мозгу.
5. Покривате главу током спавања
Ово можда звучи чудно, али ова навика смањује узимање кисеоника током ноћи и током спавања не осећате да ли сте лишени довољне количине ваздуха. Додатно постоји повећани ризик од већег удисања угљен-диоксида.
6. Пушење
Ово је наравно једна од најштетнијих навика, како за мозак тако и за целокупни организам. Може изазвати бројне мождане поремећаје и поред тога, Alchajmera или деменцију.
7. Замарате мозак и током болести
Живимо у свету у ком смо вечито у дефициту са временом, због чега би бројни људи радије наставили да раде уместо да се одморе током болести. У сваком случају болест је знак нашем телу да треба мало да успоримо и да је нашем мозгу, очајнички потребан одмор. Тако да гурање кроз болест може само да смањи ефикасност мозга и изазове оштећења.
8. Загађење ваздуха
Пошто не можете ходати унаоколо са маском преко лица током целог дана, онда не можете себи пуно да помогнете по овом питању. Да би мозак правилно функционисао, потребне су високе концентрације кисеоника, тако да константно удисање загађеног ваздуха, смањује ниво кисеоника одражавајући се на функцију мозга.
9. Ретко причате
Разговор подржава развој и раст мозга, тако да интелектуални разговори јачају и чине еластичним овај орган и јачају његову функцију.
10. Мањак стимулишућих мисли
Размишљање штити мозак и стимулише његову функцију, тако да ова потенцијална алатка значајно побољшава мозак и отвара нове путеве у мозгу. Неуропластичност мозга омогућава или да повећавате ум или ће мозак да попусти због мањка интересовања.