ТУГА! Жена (30) преминула након што се заразила АМЕБОМ која ЈЕДЕ МОЗАК - Инфекцију добила на БАЗЕНУ, није јој било спаса
Амеба уништава ткиво убијајући скоро 100 одсто жртава.
Тридесетогодишња жена преминула је након што је добила амебу која једе мозак из затвореног базена. Сматра се да је заразила Наеглериа fowleri — која је смртоносна у 97% случајева — у базену са таласима на Тајвану.
Претпоставља се да је учила да сурфује када је вода ушла у њен нос — што је главни начин на који се људи заражавају од ове амебе.
Жена је превезена у болницу након што је имала нападе, главобоље, грозницу и укоченост врата и рамена. Преминула је три дана касније.
Ово се дешава након што је 2018. године и један 29-годишњи мушкарац из САД-а преминуо од исте амебе након што је посетио базен са таласима у воденом парку у Тексасу.
Тестови су дијагностиковали инфекцију амебом, а накнадна испитивања у центру су показала да је у води било премало хлора да би се убио патоген.
Даља испитивања су открила присуство патогена у локви у подруму центра, а здравствени званичници су рекли да се патоген могао лако проширити из те локве до базена путем обуће особља.
Н. fowleri се налази у топлој слаткој води и може инфицирати људе када вода уђе у нос — што омогућава амеби да инфицира олфакторни нерв и затим путује дуж њега до мозга, где убија ткиво и узрокује отицање које може довести до смрти.
Пацијенткиња је посетила затворени водени парк у Новом Тајпеју на северу Тајвана пре него што је развила инфекцију у јулу 2023. године.
У САД-у се сваке године забележи мање од десет случајева ове амебе — и обично су повезани са пливањем у топлој слаткој води.
Међутим, 2018. године, 29-годишњи мушкарац из Тексаса такође је преминуо од амебе која једе мозак након што је посетио базен са таласима и постао заражен. Фабризио Стабиле из Њу Џерзија преминуо је само један дан након што је дијагностикована његова инфекција. Посетио је БСР Цабле Парк.
Од 135 људи заражених у САД-у, само су четири преживела — у неким случајевима остајући са озбиљним оштећењем мозга. У извештају случаја, објављеном у месечном часопису Емергинг Инфецтиоус Дисеасес ЦДЦ-а, здравствени званичници су рекли: „За почетнике у сурфовању, одржавање равнотеже на води може бити тешко, а чести падови у таласе омогућавају води да уђе у нос.“
Додали су да је због тога што је ниво хлора већ био низак у главном базену који снабдева воду базену са таласима, вероватно био „још нижи“ у овом базену. Званичници су контактирали 12 запослених и 630 посетилаца који су били у центру отприлике у исто време, али нико није пријавио симптоме инфекције Н. fowleri.
Није јасно како је жена заражена, иако званичници верују да је базен највероватнији извор.
Од 56 узорака узетих из базена, само један је био позитиван на Н. fowleri — и то је била локва у подруму испод степеница које воде до резервоара за хлор.
Стручњаци су сугерисали да је ова локва могла бити процурела из система за воду, што сугерише да је била контаминирана Н. fowleri.
Такође су рекли да је могуће да су запослени закорачили у локву и затим пренели Н. fowleri до ивице базена где је амеба могла ући у воду.
Посебни тестови су показали да су нивои хлора у главном базену били око 0,87 делова на милион (ppm), што је далеко испод једног до три ppm потребних да се убију микроби.
Пошто је овај базен снабдевао базен са таласима, званичници су се плашили да су нивои могли бити још нижи у тој области.
Особље у центру у Новом Тајпеју, северни Тајван, рекло је да мењају сву воду у објекту свака два до три месеца.
Такође додају хлор у базене дневно и тестирају воду, иако резултати тестирања нису откривени.
Србија Данас/DailyMail/Пренела Ј.Ш.