Загризао СМОКВУ, па завршио у КОМИ - Лекари након 73 дана дигли руке од Вање (43), али ПОРОДИЦА нашла НАДУ у ГЛАСОВНИМ ПОРУКАМА
Очајна мајка каже да су га у болници третирали као комад намештаја
Жеља да поједе једну обичну смокву, Вању Гудац (43) коштала је нормалног живота, због које сада он као и цела његова породица воде праву битку.
Иако су већ сви доктори дигли руке од њега, јер је због недостатка кисеоника у мозгу Вања сада већ 73 дана у коми, породица ипак од њега не одустаје - у прилог томе иде и његово благо реаговање на поједине звукове.
Ево како ПРАВИЛНО ТУМАЧИТИ НАЛАЗ УРИНА - Промене у параметрима које укузују на здравствене проблеме
Исхрана за НУЛТУ КРВНУ ГРУПУ - Месо је најздравија намирница за ове људе, а ево шта морају да избегавају
Због здравствене ситуације, 43-годишњи Вања из Хрватске завршио је у болници. Свега неколико сати након што је примљен, особље болнице пронашло га је на поду WC-a. Смоква коју је јео запела му је у грлу, мозак му је остао без кисеоника и завршио је у коми. Идиличан живот породице Гудац се у свега неколико секунди срушио попут куле од карата.
- Првих 15 дана његовог стања у тој коми било је престрашно. Стално су нам доктори говорили да неће преживети, али након тога су питали када ћемо да га водимо кући. Као да је комад намештаја, испричала је његова мајка Вера Гудац.
Вања најбоље реагује на музику, на снимке и гласовне поруке.
- Свакодневно одлазим до њега, пуштам му песме, поздраве и жеље за брзи опоравак које добијем од непознатих људи. Највећа ми је награда трептај и стисак руке. Институције су од Вање дигле руке, ја не желим, рекла је Татјана Поповић Наглић.
Тада се огласио и његов брат, те рекао:
- Сваки видео, свака слика које добије – мислим да је то њему душевна храна, значи неки покретач, нека нада у боље сутра, напоменуо је његов брат Владо Наглић за Дневник ТВ.
Управо због тога његова породица верује да му се може помоћи.
- Хтела бих да замолим све који су при вољи, који су чули Вањину причу да нам, ако могу, слободно пошаљу поруку. Може то бити читање приче, може то бити само поздрав. Вања одлично реагује на то, а то је све што му ми сада можемо пружити, рекла је Поповић Наглић.
"Гласовне поруке и музика могу помоћи"
Марина Рагуж, неурохирург Клиничке болнице Дубрава, потврдила је да поруке заиста могу да стимулирају мозак људи у коми.
- Породица се увек труди да разговара с болесницима, да им пушта музику и да на било који начин стимулирају болеснике јер не можемо искључити да то може подстаћи мозак, објаснила је.
Додала је да је у Хрватској забележено неколико случајева попут Вањиног.
- Нажалост, постоји неколико бизарних случајева, а најбизарнији су се догодили код деце. Имали смо кандидата ког смо разматрали за дубукомозговну стимулацију – то је било дете које се угушило кликером. Имамо пацијента, исто се ради о детету, које је дувало балон и угушило се, рекла је.
Експерименталном студијом она је, заједно с другим лекаром, пробудила око 30 посто испитаника који су достигли ниво свести на којој могу комуницирати.
- Да би неко постао кандидат за методу, потребно је задовољити неурофизиолошке, неурорадиолошке и клиничке критеријуме. Односно, морамо да тестирамо постоји ли сигнал између мозга и периферије, какво је стање болесника и радимо разне радиолошке претраге, напоменула је.
Међутим, филмски сценарији у којима се неко након 15 година из коме сам од себе пробуди се не догађају, односно нема довољно података да би тако нешто могло бити здравствено доказано.
- Ми смо пробудили болесника који се опоравио донекле, након што је годину дана био у дубокој коми, рекла је.
"Људи попут Вање су на маргини друштва"
Људи попут Вање, појаснила је, налазе се на маргини друштва и они заправо никоме не припадају.
- Они нису палијативни, нису онколошки и нису послеоперативни пацијенти. Тако да заправо овај проблем није адекватно решен. Било би добро основати један велики неурорехабилитацијски центар који ће таквим пацијентима омогућити адекватну негу и у којима ће моћи да се спроводе експерименталне методе лечења, закључила је Рагуж.