АКО СПАВАТЕ У ИСТОМ ВЕШУ КОЈИ СТЕ НОСИЛИ ПРЕКО ДАНА: Истраживања открила, ПОСЛЕДИЦЕ МОГУ БИТИ ОПАСНЕ
Истраживање које је спроведено међу више од 1.000 жена довело је до запањујућих резултата
Свака пета жена носи исте гаћице данима и тако повећава ризик од инфекција.
Стручњаци кажу да је то савршено место за развој бактерија. Посљедице могу бити једноставне попут лошег мириса па до гљивичних инфекција.
Истраживање у ком је учествовало више од 1000 жена, а спровела га је "The Дерм Review", платформа за његу коже, показало је да 21 одсто испитаница носи исте гаћице више дана.
ДОКТОРИ УПОЗОРАВАЈУ: Ово су лоше навике због којих сте ПОДЛОЖНИ ВИРУСИМА и имате ТЕЖЕ ОБЛИКЕ БОЛЕСТИ
ПСИХОЛОГ ОТКРИВА: Који период је КЉУЧАН ЗА ВАСПИТАЊЕ ДЕТЕТА, а када је већ касно за то
Запањујуће је да свака десета жена носи исте гаћице три или више дана. То значи да је прљава навика далеко чешћа него што већина људи мисли.
Неки од наведених разлога за ову лошу навику су били недостатак времена ујутро, умор увече, уштеда на води и смањење количине прљавог веша.
Више од половине испитаница (55 одсто) носи исте гаћице у којма су провеле дан и у кревету. То углавном раде жене старије од 55 година. А готово четвртина (24 одсто) жена изјавила је да након вежбања не мењају доње рубље. И то су углавном жене испод 25 година.
Грудњаци се обично перу након два до три ношења
Међутим, истраживање је открило да свака трећа жена носи грудњак дуже него што је препоручено, при чему је та бројка највећа код жена у доби између 35 и 44 године (38 одсто).
Иако не постоје правила о хигијенским навикама, стручњаци су саветовали да доње рубље морате мењати сваки дан, а ноћу га скидати.
Одговарајући на налазе свог истраживања, Ели Меклеман, биохемичарка за негу коже, је рекла да схвата привлачност смањења количине прљавог веша носећи исто рубље дуже од једног дана.
- Али здравствени ризици од инфекција, иритације, абнормалног исцедка и различитих осипа на кожи требало би да натерају даме да двапут размисле пре него што више дана носе исто доње рубље - саветује.
- Људи који носе доње рубље у кревет, потенцијално повећавају ризик од вагинитиса и бактеријске вагинозе - упозорава Меклеман.
- Они који нису мењали и прали доњи веш убрзо након вежбања могли су да примете значајно повећање непријатних телесних мириса и потенцијал за избијање или поремећај вагиналне флоре - каже.
Потенцијални проблеми на интимном подручју
Гљивична инфекција узрокована прекомерним развојем гљивице кандида је једна од најчешћих последица лоше хигијене. Ова гљивица природно живи у цревима и у малом броју у вагини. Око 75 одсто жена ће током живота имати кандиду, а понекад и болан осип око вулве узрокован гљивичном инфекцијом.
Она се може избећи ако увек носите памучне гаћице и ноћу спавате у широкој одећи јер бактерије воле топле и влажне услове.
Бактеријска вагиноза је пак инфекција која обично узрокује јак, рибљи мирис.
Један од узрока је лоша хигијена - иако и превише парфимисаног сапуна или пенушавих купки може пореметити равнотежу бактерија у вагини.
Претходно истраживање показало је да сличан удио мушкараца не мења доњи веш сваки дан - чак 22 одсто.
Истраживање компаније "OnBuy", које је обухватило готово 2.800 људи, показало је да корисници који носе доњи веш више дана за редом, само помиришу веш како би видели да ли је превише прљаво за поновно облачење.
Хигијена
Др Никола Косгрејв, стручњак за негу коже у "Натура Емпориум", изјавио је да у нашим гениталијама имамо природно присутне бактерије које ће са задовољством остати на нормалном нивоу све док користимо исправне хигијенске производе и одговарајуће доње рубље, те се свакодневно перемо, а посебно након знојења.
- Очито се бактерије преносе током дана. Ако не мењате доњи веш сваки дан, почеће вам се накупљати бактерије попут ешерихије коли, стафилокока, стрептокока и многих других које су потпуно нормалне и корисне када остану на нормалном нивоу - објашњава.
- Међутим, будући да успевају у топлом и влажном окружењу, почеће да се множе ван сваке контроле - додаје за британски "The Сун".
Тврди како последице могу бити једноставне попут лошег мириса, осипа, прекомерног сврба, до гљивичних инфекција, инфекција уринарног тракта и, потенцијално опасних по живот, стафилококних инфекција.