ВИРУС ПРЕПОЗНАЈЕ КАД ЈЕ НЕКО СЛАБ! Доктор открива да је подизање имунитета мит, ЕВО ШТА заправо треба да урадимо
Ево како да чувамо своје здравље!
Сигурно сте се бар некада запитали како неки људи сваку прехладу “закаче”, док је други не осете. Као и како нека деца када се прехладе имају само цурење из носа која брзо прође, док друга увек од обичне мале прехладе добију упалу ува/грла/плућа. Управо одговор на ова питања лежи у имунитету, истиче др Вујовић.
Питали смо др Александра Вујовића, ОРЛ специјалисту да нам детаљније појасни значење и важност имунитета, као и како активирати имунитет.
Шта је имунитет?
Углавном имунитет људи везују за причу о прехлади. Да ли сте заправо знали да је имунолошка реакција у основи свих алергија, малигних болести, аутоимуних болести, многих болести крви, коже, костију, зуба? Такође, повезана је са многим хормонским дисбалансима што има за последицу развој других болести.
Имунитет ћемо дефинисати као способност организма да се одбрани од различитих болести, вирусних, бактеријских, гљивичних инфекција, штетних, биолошких и хемијских материја. Ова једноставна дефиниција, сложићемо се прилично дугачка, је за неке конфузна. Па ћемо у даљем тексту пробати још мало да појаснимо.
Урођени имунитет
Постоје УРОЂЕНИ и СТЕЧЕНИ имунитет. Сви имамо оба имунитета који заједно граде јединствен систем за одбрану организма. Са урођеним имунитетом се рађамо. Он може бити активни и пасивни. Активни урођени имунитет се стиче током инфекције, када неки микроорганизам уђе у човеков организам, па се мобилишу ћелије имунитета да нас штите.
Пасивни имунитет се стиче на основу антитела створених у организму мајке који се путем крви преноси у бебин организам. Јако је важан за први период после рођења детета јер га штити док не сазри његов имунитет. Наш урођени имунитет представљају заправо баријеру као што су кожа, слузница, омотачи органа, бела крвна зрнца.
Стечени имунитет
СТЕЧЕНИ имунитет је научен да реагује на сваки микроорганизам који није део организма човека, такав микроорганизам се зове антиген. Стечени имунитет препознаје тачно одређени антиген и успешно га елиминише по наученом, сигурном механизму. Учење механизма је заправо сазревање имунитета у дечијем и пубертетском добу, истиче др Вујовић.
За сам стечени имунитет од значаја су Б и Т лимфоцити који су заправо леукоцити, тј. бела крвна зрнца. Б лимфоцити производе антитела која се везују за, на пример, бактерије. Док Т лимфоцити директно нападају бактерије или вирусе и елиминишу их.
Термин – подизање имунитета не постоји! Постоји термин – Активирање имунитета! Имунитет вам је генетски предодређен - као боја очију.
Шта успорава имунитет?
Углавном фактори који зависе од нас самих, ако се узме у обзир просечна здраворођена особа. Фактори су: мањак физичке активности, килажа (pothranjenost или гојазност), мањак сна, лоше навике, лоша хигијена. Постоје природне супстанце које активирају имунитет као што су прополис, ђумбир, органски мед, Ц витамин, али у комбинацији са горе наведеним животним правилима.
Како активирати имунитет?
И сада можемо да схватимо да разлику између детета (или одрасле особе) које само кија у току прехладе и детета које добије упалу плућа од прехладе прави управо - успорен имунитет. Треба га пробудити. Све животне намирнице које су неопходне да се имунитет пробуди се могу наћи у препарату ПропоМуцил® ПретПрехлада.
Имунитет је живот. То што га не видите, не можете га опипати или омирисати не значи да није важан. Зато чувајте свој имунитет, као и остатак организма уз моју препоруку - умерена исхрана, редовна физичка активност, лична хигијена, мање стреса, више одмора и ПропоМуцил® ПретПрехлада.
Не дајте да вас вирус препозна као “слабог” - будите јаки уз ПропоМуцил® ПретПрехлада као природну комбинацију ђумбира, прополиса, меда, цинка и витамина Ц!