Воће је дозвољено и у ДИЈАБЕТЕСУ - Постоји неколико предрасуда о овој храни, а ево шта се дешава када поједете јабуку пре оброка
Нека истраживања сугеришу да воће пре оброка може повећати осећај ситости и смањити унос калорија, док упаривање воћа са протеинима може побољшати регулацију шећера у крви.
Воће је међу најздравијим стварима које можете јести. Имају мало калорија, али су богате влакнима, витаминима, минералима и заштитним биљним једињењима.
Конзумирање више воћа побољшава нутритивну вредност ваше исхране, а истраживања показују да исхрана богата воћем може бити одлична превенција бројних здравствених проблема, од срчаних болести до одређених карцинома.
Губитак тежине
Додавање више хране богате влакнима и протеинима вашој исхрани може вам помоћи да једете мање укупних калорија и створите калоријски дефицит, који је неопходан за промовисање губитка масти.
Спајање хране богате протеинима са храном богатом влакнима може помоћи да ваши оброци и грицкалице буду додатно заситни.
На пример, припремање ужине са исеченим јабукама, које обезбеђује влакна, и путером од кикирикија, који обезбеђује протеине, биће много заситније у поређењу са једењем обичне јабуке.
Нека истраживања сугеришу да једење воћа пре оброка може бити ефикасније за повећање ситости него једење воћа после оброка.
Мала студија на 17 мушкараца открила је да када су мушкарци појели јабуку пре оброка, искусили су знатно већу ситост него када су јели јабуку после оброка. Једење јабуке пре оброка смањило је накнадни унос калорија за 18,5 одсто у поређењу са јелом без воћа уз оброк.
Контрола шећером у крви
Када покушавате да контролишете ниво шећера у крви, неопходно је одабрати праве врсте угљених хидрата.
Угљени хидрати који су богати влакнима, попут воћа, препоручују се чешће у односу на брзо сварљиве угљене хидрате, попут белог хлеба и слаткиша. Влакна успоравају варење и апсорпцију, што помаже у смањењу шећера у крви након оброка.
Студија која је обухватила податке о скоро 80.000 људи открила је да је конзумирање 100 г више воћа повезано са 2,8% мањим ризиком од развоја дијабетеса.
Конзумирање воћа са високим садржајем влакана такође је корисно за побољшање нивоа шећера у крви. Прегледом 19 студија откривено је да једење воћа значајно смањује ниво шећера у крви нарочито код особа са дијабетесом.
Важно је не само упаривати воће са храном која помаже у контролисању шећера у крви, већ и одабрати праве врсте воћа.
Препоручује се конзумирање целог, свежег воћа уместо сушеног или заслађеног конзервираног. Ако свеже воће није доступно, смрзнуто, незаслађено воће је добра алтернатива.
На крају, будући да воће садржи много природних шећера, најбоље је да воће уживате у мањим порцијама како бисте подстакли оптималну контролу шећера у крви.
Најчешће заблуде о томе када је најбоље јести воће
Ево неколико митова везаних за воће које можете занемарити:
Воће није за људе са дијабетесом: Особе са дијабетесом или предијабетесом могу јести воће, јер може помоћи у контролисању шећера у крви и смањењу ризика од развоја дијабетеса.
Воће садржи превише шећера: Иако воће садржи природни шећер, оно је богато влакнима, витаминима и минералима који успоравају апсорпцију шећера и подржавају здравље.
Воће пре спавања није препоручљиво: Нема доказа да воће пре спавања штети здрављу. Напротив, неки плодови попут кивија могу побољшати сан захваљујући серотонину.
Воће треба јести само на празан стомак: Нема потребе јести воће само на празан стомак; комбиновање воћа са другом храном може побољшати ситост и контролу шећера у крви.
Према смерницама за исхрану, одрасли би требали да једу 1,5–до 2 шоље воћа дневно.
Ево неколико здравих начина да повећате унос воћа:
Воће можете јести у било које доба дана као део уравнотежене исхране која укључује протеине, здраве масти, поврће, пасуљ и орашасте плодове.
Воће је хранљиво и може побољшати опште здравље. Једење воћа пре оброка може повећати ситост и смањити унос калорија, док упаривање воћа са протеинима помаже у контроли шећера у крви.
Србија Данас/ Курир здравље/ пренела: Д.М.