Вода НИЈЕ ДОВОЉНА, а не треба са њом ни претеривати - Ево како да се правилно хидрирате наредних дана
Будите спремни за високе температуре које нам предстоје.
Правилна хидратација је ствар здравствене хигијене и нешто о чему се мало зна, а заиста је неопходно бити информисан о овом процесу. Хидратација није неопходна само у току топлих, летњих дана. Веома је значајна за функционисање мозга и мишића па и целокупног кардиоваскуларног система, али и за здрав изглед коже.
Вода чини око 60% наше телесне тежине. Иако постоји стандард за унос око 8 чаша воде дневно, постоје и други, исто здрави начини за њен унос. У наставку текста вам препоручујемо начине за правилну хидрацију, како би вам она постала, између осталог, и свакодневна навика:
Жеђ није једини симптом дехидрације
До момента када осетите жеђ, тело вам сигнализира да сте дехидрирали. Одржавање распореда хидрације (односно уношења прописане хране и умерене количине воде) је одлична идеја, поготово ако сте професионални спортиста. На тај начин, тело вам неће трпети стање дехидрације, што ће директно утицати и на ваше психофизичко стање.
Распоредите хидратацију
Општепозната је чињеница да што више воде пијете, то постоји мање простора за конзумирање калорија кроз храну. Увек носите са собом флашицу воде, па чак држите чашу са водом на ноћном сточићу док спавате, како бисте имали лак приступ уколико ожедните. Временом ћете се навићи на ову рутину.
Хидратација спречава упале
Ваше тело је дупло ефикасније уколико га одржавате хидрираним. То значи много: одржава ваш апетит, задржава висок ниво енергије и регулише ваше расположење. Такође, када током вежбања конзумирате воду, она уједно доприноси правилној загрејаности ваших мишића, а самим тим (укључујући и истезање након тренинга) чини ваше тело мање склоно каснијим упалама.
Поред воде, препорука су још нека здрава пића
Срећом, постоји и неколико опција које могу у неком тренутку да замене воду. Између осталог, сигурни смо да сте чули за бенефите које пружа кокосова вода, благо газирана вода, па чак и кафа (али пазите на препоручену дозу овог напитка).
Храна такође садржи воду
Занимљива чињеница је та да 20% дневног уноса течности долази из хране. На пример, поједино воће и поврће је богато водом, попут краставаца, јагода и лубеница. Такође, супе, пахуљице и овсене чаше имају у свом саставу одређе проценат воде.
Понекад вода није довољна
И ово јесте чињеница. Током било које напорне или мање напорне активности, морате узети у обзир да морате унети и одређене електролите (који су истовремено и чине састав воде), као што је натријум. Пробајте спортска, енергетска пића (која садрже што мањи или нулти проценат шећера), електролитне десерте, а увек можете са собом носити воће попут јабука или бобица које садрже воду.
Редовна хидратација води губитку вишка килограма
Што је опет тачно. Једна студија је показала да што више воде пијете, то је мање калорија које козумирате путем хране и осталог пића. Такође, исто тако је доказано да вода за пиће убрзава ваш метаболизам. На располагању су вам и зелени чај, као и кокосова вода.
Не претерујте са водом!
Пошто постоји основна бојазан код људи о недовољном уносу воде у организам на дневном нивоу, то свакако доводи до дехидрације и разлога који смо навели у претходним пасусима. Како код рекреативаца, тако и код професионалних спортиста, брига око конзумацјие воде је повезана и са уношењем довољно електролита који су неопходни за свакодневно функционисање свих система органа.