ОВО ЈЕ ЈЕДИНИ СУПЛЕМЕНТ КОЈИ ТРЕБА ДА УЗИМАТЕ ТОКОМ ЗИМЕ: Нутриционисти откривају зашто је неопходан за јак имунитет
Овај суплемент је од суштинске важности за здравље целог организма током зиме.
Дуги, мрачни зимски дани носе са собом недостатак витамина Д. Познатији као „витамин сунца“, он делује у телу као хормон, објашњавају нутриционисти. Штавише, студије показују да га не добијамо ни приближно довољно колико бисмо требали - посебно током зиме.
„Најбољи начин за повећање витамина Д је излагање сунцу – 20 минута сунчеве светлости на голој кожи (без СПФ) било би идеално у пракси“, каже стручњакиња Алице Мацкинтосх, објашњавајући да су леђа, ноге и руке најбољи делови за излагање за максималну апсорпцију сунчеве светлости. „Проблем је, наравно, у томе што не можемо често добити овај ниво сунчеве светлости на нашој кожи, чак ни током лета, а ту долазе дијета и суплементи.
ТАШНЕ ЈЕЛИСАВЕТЕ ОРАШАНИН ВРЕДЕ ПРАВО БОГАТСТВО! На микро торбицу дала је преко 500.000 ДИНАРА
ПОЗНАТА МАНЕКЕНКА ХИТНО ПРИМЉЕНА У БОЛНИЦУ: Уследиле КОМПЛИКАЦИЈЕ, објавила забрињавајуће фотографије
Смањење залиха витамина Д може довести до многобројних проблема - и често оних које не бисте одмах повезали са недостатком витамина. Потребан је за све, од равнотеже хормона и имунолошке функције (нарочито важно, наравно, у доба Covid-19), до здравих зуба, костију и мишића. Такође може помоћи у успоравању процеса старења и боостовати добро здравље мозга и расположење. Посебно је важан за формирање „хормона среће“, серотонина, па ако патите од сезонског афективног поремећаја или лошег расположења, иза тога може бити недостатак витамина Д. „Истраживања су такође показала да низак ниво може повећати ризик од развоја дијабетеса и кардиоваскуларних болести“, додаје Алице. "И свакако је неопходан током трудноће за развој здравог фетуса".
Сви смо подложни недостатку витамина Д – посебно између октобра и марта. „Они који су можда склонији недостатку су строги вегани, људи са алергијама на млечне производе (јер се витамин Д налази у млечним производима), свако ко има тамнију нијансу коже, и људи који су гојазни – масне ћелије апсорбују више и одлажу, што га може учинити до 50 посто мање доступним за промет.
Одговор лежи у нашој исхрани и суплементима који су нам доступни. Уношење витамина Д преко масне рибе, жуманца и печурака (посебно када су остављене на сунцу), може помоћи, иако неће решити озбиљнији недостатак. Суплементи су добра идеја да покријете све ваше базе – а препоручује се дневна доза од 400иу, или 10мцг, свим одраслим особама у зимским месецима, мада можете узети и већу дозу од ове.
Дакле, шта треба да тражите у додатку витамина Д? „Потражите најпре витамин Д3, па Д2, наћи ћете веганске облике за оба“, саветује Алице. „То може бити у спрејевима, капсулама или суплементима у праху, а да бисте заиста пронашли најбољу дозу за вас, добра је идеја да прво тестирате и видите који је ваш лични ниво витамина Д. Труднице, посебно, треба да се консултују са својим лекаром, јер ће можда морати да узимају веће дозе.
Важно је и како га узимате. Пошто је витамин Д витамин растворљив у мастима, боље се апсорбује када су масти присутне, па увек покушајте да га уносите са храном и добрим извором здравих масти.