СИМПТОМ ЧИРА НА ЖЕЛУЦУ! Уколико имаш проблем са ПРОБАВОМ ово је знак озбиљних проблема, одмах РЕАГУЈ!
Битно је пратити своје здравствено стање и ослушкивати сигнале које организам шаље!
Уколико имате проблем са лошом пробавом, надимањем или било каквим стомачним тегобама, узрок потражите у неким свакодневним навикама које нису добре за метаболизам и пробаву.
КАЛОРИЈЕ СЕ И ПИЈУ! Буди опрезна овог Божића, јер ВИШАК КИЛОГРАМА не долази само од хране!
Викенд мигрене: Ево зашто се оне јављају и како да их спречите
Преједање
Преједање може да има врло штетан ефекат на систем за варење. Превелика количина хране оптерећује пробаву, а тело не може да произведе довољно киселине и ензима за толику количину хране. Да не би дошло до преједања, треба напунити око 80% желуца, причекати 20 минута, и онда, ако постоји потреба, довршити оброк.
Неправилно жвакање
Можда својој деци непрестано понављате да је важно сажвакати храну како треба, али сами то не радите. Међутим, то је један од главних узрока надутости. Ако не жваћете правилно храну, остатак органа у систему за варење не може да одради свој посао како треба. Зато се често јавља горушица, надутост и грчеви. Сваки залогај треба жвакати тридесетак пута.
Недовољан унос влакана
Влакна су кључна компонента исхране из више разлога, а један од њих је то што спречавају затвор. Влакна се растапају у води и у желуцу формирају желатинозну материју која храни ћелије танког и дебелог црева и омогућава природно кретање кроз систем за варење. Поред тога, влакна могу да делују и попут пробиотика, а можемо да их нађемо у разном воћу и поврћу, мекињама, целим житарицама, лану, орашастим плодовима, пасуљу и грашку.
Стрес може да узрокује мноштво здравствених проблема, од главобоље до високог крвног притиска, а ни тескоба није ништа мање опасна у том смислу. Неуротрансмитери, међу које спада и серотонин, помажу да се регулише и стимулише пробавни процес.
Мањак физичке активности
Кретање стимулише систем за варење и помаже да се одржи здрава пробава. Зато редовна умерена активност посебно користи људима који имају проблема са затвором.
Антибиотици
Вероватно већ знате да су антибиотици погубни за систем за варење упркос томе што у борби против бактеријских инфекција могу да спасу живот. Негативно утичу на популацију добрих бактерија што пак доводи до проблема с пробавом. Пробиотици разних врста биће довољни за поновно успостављање равнотеже, а осим тога, добро је да исхрану обогатите ферментисаном храном.
Чир на желуцу
Ако патите од горушице по неколико сати дневно неколико дана или недеља заредом, можда имате чир на желуцу. Ово болно стање углавном узрокује бактерија Хелицобацтер pylori коју можемо да нађемо у води или храни, а слаби заштитни слој желуца пропушта киселине. Тако долази до осећаја мучнине, подригивања и повраћања. Лечење чира на желуцу мора да се одвија под лекарским надзором, али пацијент би свакако требало да се одрекне алкохола, кафе, напитака на бази цитруса, као и зачињене и димљене хране. Здраве масти и целе житарице не иритирају додатно желудац, па их треба јести.