Због ОВОГА данас У СРБИЈИ СВИ ЗОВУ ХИТНУ ПОМОЋ: "Глава ми пуца, једва гледам"
Како се на наше тело одражава овај ролекостер временских прилика?
Данас је у Србији били променљиво време, а до јуче смо имали скоро па летње температуре. Метеоролошке прилике имају велики утицај на здравље, а од тегоба које изазива промена времена пати готово половина светске популације. Под метеоролошким факторима подразумевају се температура и влажност ваздуха, ветар, атмосферски притисак, киша и грмљавина, као и ефекат јонизације.
- Промена температуре од више степени у кратком временском периоду не оставља организму довољно времена да се адаптира на нове околности. Највише проблема имаће болесници са лошом можданом циркулацијом и хипертензичари који ће због колебања температуре имати проблема са притиском., истиче др Нада Мацура, кардиолог.
ДРЕВНО ВЕРОВАЊЕ, ЗА КОЈЕ КАЖУ ДА НИКАД НИЈЕ ОМАНУЛО Ставите у новчаник 1 ствар и добићете гомилу пара
ЈЕЛЕНА И НОЛЕ НЕ ЈЕДУ СЛАТКИШЕ: Шећер је забрањен али уз ОВУ НАМИРНИЦУ појачавају ЕНЕРГИЈУ И ИМУНИТЕТ
Повезаност између промене времена и здравља људи запазио је још Хипократ. Он је уочио да климатске, тј. временске промене, утичу позитивно и/или негативно на људе, што зависи од средине у којој човек живи, његовог прилагођавања, психофизичког и здравственог стања, животне доби. Све то указује на један мултидисциплинарни приступ у разматрању ове теме.
По речима докторке Мацуре, асматичари реагују два-три дана пре него што дође до нагле промене температуре, док се код метеоропата могу се јавити главобоље, вртоглавице или проблеми са спавањем.
Француска студија, где је праћено 3000 испитаника 14 година, показала је да су за време топлих дана ређи шлогови, али када је висок ваздушни притисак и већа влажност ваздуха, повећан је ризик за настанак шлога. Ниска спољна температура такође је узрок повишеног притиска, па током хладних дана због изразите вазоконстрикције (сужења крвних судова) и слане хране (током зимског периода је много сланија и јача храна) имамо чешћу појаву повишеног артеријског крвног притиска са свим његовим компликацијама, инфарктом срца, мозга и др.
Захлађење неповољно утиче и на хроничне болеснике са дисајним проблемима и болестима срца, а реуматичарима доноси и болове у зглобовима. Наиме, са овим благим захлађењем, атмосферски притисак пада што ствара притисак на течност одговорну за подмазивање и нормално функционисање зглобова. Притисак унутар зглобова расте и то узрокује болове.
Центар Светске здравствене организације у Милану описао је просечног метеоропату као жену која има повишен крвни притисак, иако брине о свом здрављу, која тешко контролише осећања и не воли зиму. Преосетљивост на временске прилике показује свака пета особа од 20 година, свака трећа од 40 и свака друга после 60. Иначе, две трећине метеоропата су жене.
Најчешћи симптоми психички симптоми су умор, нагле промене расположења, недостатак концентрације, безвољност, раздражљивост и несаница. Физички су главобоља, мигрена, мучнина, вртоглавица, реуматске тегобе и болови у мишићима. Код болести срца и крвних судова може доћи до погоршање стања основне болести у виду убрзаног рада срца и пораста крвног притиска. Код органа за варење појачавају се знакови гастритиса и болови у стомаку у случају чира на желуцу и дванаестопалачном цреву. Нагла промена времена изазива већу учесталост срчаних и можданих удара, прехлада, упале дисајних органа и астматичних напада код старијих особа и хроничних кардиоваскуларних болесника.