ОПРЕЗ! Ако имате неконтролисану ЖЕЉУ за СЛАТКИМ, највероватније имате овај ПРОБЛЕМ
Није наивно
Труднице нису једине које жуде за одређеном врстом хране - с времена на време догађа се то свакоме. Жудња за храном није глад, јер глад ћемо утолити ако поједемо било шта, док жудњу за чоколадом или чипсом можемо испунити само ако поједемо чоколаду или чипс.
Често се каже да тело тражи састојке који нам недостају у организму, али то је ретко тачно. Жељу за хамбургером не можете оправдати недостатком витамина и минерала јер бисте у исто време желели и грашак, купине, парадајз итд...
НУТРИЦИОНИСТА УПОЗОРАВА: Овај ЗАЧИН многи додају У РУЧАК, а веома ЛОШЕ утиче на ЗДРАВЉЕ и варење
КАФА ОВАКО ПОМАЖЕ ДА СМРШАШ! Ако је пијеш на ОВАЈ НАЧИН и у ОВО ВРЕМЕ можеш изгубити килограме
ОПРЕЗ! Ако имате повишен ХОЛЕСТЕРОЛ ову намирницу морате ХИТНО ИЗБАЦИТИ ИЗ ИСХРАНЕ!
Ипак, ако сте здрави и немате вишак килограма, а осећате интензивну жељу за одређеном храном, удовољите себи, јер жудња вероватно има смисла (нпр. банане желимо кад нам недостаје електролита).
Позната нутриционисткиња Елизабет Сомер објашњава да жудња за храном углавном има хормоналну и психолошку позадину. Жудња за угљеним хидратима има везе са серотонином, природним хормоном који утиче на расположење, али и регулише унос угљених хидрата.
Приликом ниског нивоа серотонина осећамо се депресивно, иритирано, напето, лоше смо расположени… и тада нам мозак јавља да поједемо нешто што садржи једноставне угљене хидрате – за брзим решењима посежемо јер се брзо желимо орасположити.
Храна која садржи једноставне угљене хидрате попут крофни, переца и осталих пекарских производа најчешће представља "празне калорије".
Жудња је попут зависности, с њом је тешко борити се, па ако већ не можете издржати, једите мудро, нпр. уместо крофне изаберите нешто од интегралног брашна. И међу интегралним производима има врло укусних, а подићи ће ниво серотонина и умирити вас.
Наука је објаснила и зашто жудимо за храном богатом шећером и мастима, посебно за чоколадом - то има везе с лучењем ендорфина, природног хормона која производи осећај еуфорије (налик је морфију). Истраживања су показала да је већ слатки укус комадића чоколаде на језику довољан за ослобађање ендорфина и умирујући ефект.
Неуропептид Y (NPY) још је једна хемикалија која се повезује са жудњом: NPY учествује у регулацији залиха угљених хидрата па се појачано лучи ујутро да би наше тело добило сигнал за брзу надокнаду угљених хидрата које смо изгубили током ноћи. То значи да ћемо опет пожелети палачинке, вафле, тост.
С друге стране, током дана због различитих активности губимо енергију, а с регулацијом залиха енергије повезана је хемијска супстанца галанин. Како дан пролази, галанин се лучи у већим количинама и потиче нас на конзумацију високоенергетске хране попут масног умака или какве кремасте послаастице.
Галанин расте и кад су високи нивои естрогена узрокованих топљењем телесних масти ради снабдијевања енергијом - зато је галанин висок у случају ригорозних редукцијских дијета.
На пример, мишеви које ставимо на дијету и затим им дозволимо да бирају шта ће јести, бирају масну храну (просечан унос калорија из масти повећавају са 35 на чак 60 посто). Стрес је моћан окидач нападаја жеље за храном - све од досаде до анксиозности може бити окидач, јер хормони стреса уједно дижу нивое неуропептида Y и галанина.