ИНСТАНТ РЕШЕЊЕ: Ово су 4 ФАКТОРА која ће вам одмах помоћи у РЕГУЛИСАЊУ ХОЛЕСТЕРОЛА
Захтевају напор и труд али дају ефективна решења
Холестерол је воскаста супстанца која је по структури слична масти. Он је саставни део организма и потребан је за нормално функционисање сваке ћелије.
Међутим, уколико особа не води рачуна о свом здрављу, веома брзо и подмукло може да уследи стање ког често нисмо ни свесни. Холестерол је велики непријатељ здравља, па често остаје висок чак и онда када особа води рачуна о исхрани, бави се спортом и придржава се терапије, пише еКлиника.
ЖЕЛЕЛА САМ ДА РОДИМ ДЕЦУ, А ОНДА... Мирјана Карановић открила зашто никада није постала мајка
СЈАЈАН ТРИК: Ево како да осушите веш у току ЗИМЕ без стварања ВЛАГЕ И НЕПРИЈАТНИХ МИРИСА
ОВДЕ НАЈВИШЕ ВРЕБА ОМИКРОН СОЈ: Стручњаци откривају 5 НАЈОПАСНИЈИХ грешака, због њих је ризик од заразе ОГРОМАН
Сигурни смо да се питате који је разлог томе. Постоје неки изненађујући фактори који поткопавају напоре да се снизи ниво холестерола.
Први кораци за смањење холестерола
Вежбање: Према научним студијама, редовно вежбање од 30 минута, четири до шест пута недељно може да подигне ниво ЛДЛ холестерола, а да смањи ниво ХДЛ и триглицерида.
Начин исхране: Исхрана која је здрава за срце и богата воћем, поврћем, интегралним житарицама, пасуљем и рибом такође може да помогне у одржавању нормалног нивоа холестерола.
Избегавање дуванског дима: Пушење снижава ХДЛ холестерол према извештају.
Одржавање телесне тежине: За људе који имају прекомерну тежину или су гојазни, губитак од 5 до 10 процената телесне тежине може да побољша ниво холестерола.
Иако су ове промене у начину живота веома важне за контролисање високог холестерола, оне нису увек довољне за све људе.
Фактори које многи занемарују
Неки од најчешћих разлога што неко не успева да снизи холестерол, и поред свих напора и придржавања здравог стила живота, су генетски фактор, неадекватан режим исхране, скривене масти и алкохол.
1. Генетика
И када се води релативно здрав начин живота, а ЛДЛ холестерол је већи од 160, вероватно је у питању генететска компонента која условљава високи холестерол. Породична хиперхолестеролемија (ФХ) је наследно стање које доводи до накупљања холестерола у крвотоку, према извештају ФХ foundation. Када неко добије дијагнозу високи холестерол, лекар у терапију уводи статине, лекове који блокирају супстанцу која производи холестерол. Статини помажу у снижавању ЛДЛ холестерола, што смањује ризик од можданог удара или смрти од срчаног удара.
2. Дијете
Људи који имају висок холестерол треба да избегавају такозвану кето дијету са високим садржајем масти и мало угљених хидрата. Исхрана у којој доминира месо може да повећа унос засићених масти које су одговорне за повећање холестерола. Исхрана треба да садржи немасне протеине као што су пилетина, ћуретина и риба.
3. Скривене масти у исхрани
Смњење нивоа холестерола није једино што треба да се уради за здравље срца. Треба да се ограничи унос засићених и транс масти, које подижу ЛДЛ холестерол. Препорука је да се једе мање путера и млечних производа, као и црвеног и прерађеног меса попут кобасица.
4. Алкохол
Унос превише алкохола није пожељан. Пијте умерено, јер превише алкохола може да повећа холестерол и триглицериде, као и да допринесе повећању телесне тежине. Препоручује се да мушкарци не пију више од два пића дневно, а жене једно.
Да ли здрава исхрана снижава висок холестерол?
Правилна и здрава исхрана нису решење за висок холестерол ако постоји генетска предиспозиција. Исхраном се могу смањити нивои холестерола за пет до 10 процената, а резултати су променљиви и зависе од много фактора.
Како се бирају вежбе које помажу у снижавању холестерола
Нису све вежбе намењене за сваку болест. Аеробне или кардиоваскуларне вежбе су оно што је доказано да помаже у смањењу ЛДЛ и подизању ХДЛ холестерола. Препоручују се и шетња, пливање, плес и све остале кардио-вежбе слабог интезитета.
Који лекови подижу холестерол
Неки лекови, као што су стероиди, ретиноиди и прогестин, а користе се за лечење неких други обољења, могу да повећају ниво холестерола. Уколико је евидентан неуспех у скидању холестерола, обавезно свог лекара треба обавестити о другим терапијама које узимате
Статини имају огроман утицај на спасавање живота. Али, да би били ефикасни, морају да се узимају тачно онако како је прописано. Будите сигурни када их узимате и у којој дози. Фармацеут може да одговори на сва питања која имате у вези узимања и деловања статина.
Постоји одређена група људи која не може да толерише статине. Пацијенти који већ имају неко обољење срца или су имали мождани удар, уз терапију статинима добијају и терапију езетимиб. Ту је још једна група лекова, која може да се користи за смањење ЛДЛ холестерола, а назива се ПЦСК9 инхибитори. Ова група лекова генерално се препоручује само пацијентима са веома високим ризиком од срчаног или можданог удара.
Ниво холестерола не пада "преко ноћи"
Ако је недавно промењен начин живота и добијена терапија статинима, не може се очекивати да се преко ноћи смањи ниво холестерола. Запамтите, нико не добије висок холестерол за један викенд, тако да ће требати неко време да се он врати на нормалан ниво.
Да ли је довољно да се само узимају лекови за холестерол?
Студија објављена у фебруару 2020. године у Јоурнал оф the Америцан Хеарт Association открила је да људи са високим холестеролом, када су им прописани статини, имају тенденцију да се угоје, па самим тим и да мање вежбају.
Иако су статини и други лекови за снижавање холестерола веома ефикасни, они нису једини начин на који се контролише високи холестерол. Ако радите све што можете како бисте смањили ниво холестерола, укључујући промене у начину живота и/или статине, а то се покаже као недовољно, заједно са лекаром потражите узрок тога.