Жене, не играјте се, ових 14 ПРЕГЛЕДА морате редовно да обављате!
Брините о свом здрављу...
Стари људи кажу “боље спречити, него лечити” и морамо се сложити да је то и више него мудра изрека. У данашње време пребрзог живота, неквалитетне хране и загађене средине, жена мора сама да брине о свом здрављу, много више него раније. Редовни превентивни прегледи могу спречити појаву тежих облика болести које се најчешће јављају код жена или их открити у раној фази развоја, када се лакше лече.
Жене, чешће од мушкараца, обољевају од рака дојке, дијабетеса, остеопорозе итд. а постоје болести које се уз помоћ скрининг тестова, могу уочити чак и пре прве појаве симптома. Које тестове треба да обављате зависи од ваших година, породичне историје болести, историје ваших болести, вашег животног стила и навика и других фактора ризика.
САВЕТИ НУТРИЦИОНИСТЕ ЗА ЗГОДНО ТЕЛО: Не гоји сваки хлеб и постоји воће које треба избегавати
О свему овоме, консултујете се са својим изабраним лекаром, а ово су скрининг тестови које свака дама треба редовно да обавља за седам болести од којих најчешће обољевају жене:
1. Рак дојке
Не морамо ни да објашњавамо колико је ово опасна и тешка болест. Што се раније открије присуство рака на дојци, то је вероватноћа излечења већа. Што је рак већи, већа је и могућност да се рашири и на друге органе тела. Ако се налазите у вашим 20-им или 30-им годинама, изабрани лекар би требао да обавља тест о ризику од добијања рака дојке, као део редовног прегледа, сваке две године. Уколико имате било какве додатне факторе ризика, требало би да урадите додатне тестове.
2. Мамографија
То је најделотворнија, неинванзивна, рендгенска метода прегледа дојки, уз помоћ којег могу да се открију промене на дојкама пре него што их ви осетите. Препоручује се за жене које имају преко 40 година када треба да се обавља сваке године, а између 50 И 75 година, продужава се на сваке две године. Наравно, уколико имате додатне факторе ризика, доктор би требало да предложи чешће провере.
3. Рак грлића материце
Настаје када абнормалне ћелије цервикса расту ван контроле. Цервикс је доњи део материце чији отвор је у вагини и чини доњу трећину материце. Већину рака грлића материце узрокује хумани папилома вирус (ХПВ) који се преноси сексуалним путем са особом која је већ заражена. Постоји више типова ХПВ вируса и подељени су на високо малигне и немалигне типове. Рак грлића материце често се може успешно лечити, ако се открије у раном стадијуму и то редовним, годишњим ПАПА тестом које обавља сваки гинеколог.
4. ПАПА тест
Папаниколау тест ради се тако што вам гинеколог узима брис са зида грлића материце или са неке промене на грлићу уколико она постоји. Тај брис се даље шаље у лабораторију, где се под микроскопом посматра да ли постоје неке измењене (абнормалне) ћелије. Не ради се у време менструације, а два дана пре прегледа, не треба имати сексуалне односе и не треба користити никакве вагиналне таблете. ПАПА тест се најпре ради две године заредом и уколико су оба резултата била уредна, након тога се обавља сваке треће године.
5. Остеопороза
Манифестује се смањењем густине костију, односно смањењем количине калцијума који осигурава чврстину костију и коштаног ткива и узрокује порозност костију. Такве крхке и порозне кости појачано су осетљиве на ударце и падове, а остеопороза је један од главних узрока озбиљног инвалидитета старијих људи. Прелом кука узрокован овом болешћу захвата једну од три жене и једног од пет мушкараца у доби до 85 година.
5 начина како да вас јесење прехладе заобиђу, а један од њих је помоћу ЧОКОЛАДЕ!
6. Скрининг за Остеопорозу
Специјални рентген који се зове ултразвучни остеодензитометар може да мери снагу костију и да открије остеопорозу пре него што се деси неки прелом, а такође може и да “предвиди” степен ризика будућих прелома. Овај преглед препоручује се свим женама преко 65 година, али уколико имате неке факторе ризика за ову болест, треба да обавите тестове и раније.
7. Рак коже
Постоји неколико врста рака коже, а рано лечење може бити ефикасно за све њих. Најређи, али истовремено и најопаснији је меланом, који утиче на ћелије које производе пигмент коже. Понекад жене имају наследан фактор ризика за ову врсту рака, на шта додатно може утицати претерано излагање сунцу. Поред тога, најчешћи облици карцинома коже су базоцелуларни, спиноцелуларни и актинична кетатоза.
8. Самопрегледи
Пратите да ли се на вашим младежима и пегама на кожи појављују било какве промене. Посебно обратите пажњу да ли се мења њихов облик, боја или величина. Такође, током редовних систематских прегледа, дерматолог би требао да вам прегледа и кожу.
9. Висок притисак
Што сте старији, ризик да имате висок крвни притисак се повећава, нарочито код гојазних људи или оних који имају нездраве животне навике. Висок крвни притисак може проузроковати срчани удар или шлог без икаквог упозорења, па вам његово редовно контролисање може спасити живот. Снижавање крвног притиска уз помоћ природних лекова или терапије одређене од стране доктора може да спречи неке теже болести као што су болести срца или бубрега.
Која сте крвна група? Од тога зависи КОЈЕ вам све болести прете!
10. Контрола крвног притиска
Контролу крвног притиска обавља ваш изабрани лекар и то по потреби (уколико имате неке симптоме високог притиска) или на ваш захтев. Апарат за мерење притиска очитава два броја. Први (систолни) је притисак у крви када вам срце куца, док други (дијастолни) представља притисак између откуцаја срца. Нормални притисак одрасле особе је испод 120/80. Висок крвни притисак, који се још назива хипертензија је 140/90 или изнад. Питајте свог лекара колико често треба да радите проверу крвног притиска.
11. Ниво холестерола
Холестерол је супстанца по структури слична воску, која може изазвати блокаду артерије. Та блокада може да се гради дуги низ година без симптома, а да на крају изазове срчани или мождани удар. Висок крвни притисак, пушење и дијабетес најчешћи су узроци високог холестерола. Промене животних навика и лекови могу да смање ризик животне угрожености.
12. Провера нивоа холестерола у крви
Ниво холестерола у крви се мери помоћу анализе крви, 9 до 12 сати након последњег оброка. Резултат ће показати укупан холестерол ЛДЛ (лош холестерол), ХДЛ (добар холестерол) и број триглицерида који су најчешћа врста масноће у телу. Неки доктори захтевају и тестове за величину и број ЛДЛ честица.
13. Дијабетес
Дијабетес или шећерна болест представља хронични, неизлечиви системски поремећај метаболизма, којег карактерише трајни повишени ниво глукозе у крви. Може проузроковати болести срца и бубрега, мождани удар, слепило и друге теже болести. Дијебетес можете контролисати променама у начину исхране, вежбањем, редуковањем тежине и лековима, а што се раније открије, то га је лакше лечити. Најчешћи облик ове болести је дијабетес типа 2, док се дијабетес типа 1 обично дијагностикује код деце и младих.
Мучиш се са вишком на бутинама? Ево како ћеш га скинути!
14. Провера нивоа глукозе у крви
Ниво глукозе у крви проверава показује анализа крви, пре које не треба јести најмање 8 сати. Уколико сте здрави и имате нормалан ризик оболевања од дијабетеса, требало би да радите анализе сваке три године, почев од 45. године живота. Уколико је тај ризик код вас већи, услед генетских предиспозиција или неких других фактора, поразговарајте са изабраним лекаром око чешћих провера.
Ово су неке од најчешћих болести од којих жене обољевају. Има још много оних код којих је стопа заступљености већа код жена него код мушкараца, али је важно обављати прегледе редовно и на време. Рана превенција веома је важна за сваку особу, јер је тако могућност излечења већа, поготово ако у породици имате историју неких наследних болести. Стога увек имајте на уму да сте првенствено својој деци, али ништа мање и остатку своје породице, потребни здрави и срећни и обратите се свом изабраном лекару ако имате било који од наведених фактора ризика.