Mnogi POGREŠNO PERU ZUBE, zbog toga se BRŽE KVARE i ŽUTI SU! Važno je kako ih ČETKATE, a posle OVIH namirnica sačekajte MALO
I pranje zuba može da bude razlog žute nijanse na njima
Dr Ferakh Hamid, stomatolog iz Velike Britanije sa više od 20 godina iskustva, upozorava javnost na čestu grešku koja dovodi do obojenih i žutih zuba.
Prema njegovim rečima, jedna od glavnih grešaka je nanošenje paste za zube direktno na zube bez dovoljno vode kao lubrikanta. Ovaj način može dovesti do problema sa obojenim zubima. Takođe, još jedan čest uzrok problema je pranje zuba previše brzo nakon konzumiranja kiselih namirnica, poput paradajza i soka od narandže.
„Pranje zuba na određene načine, kao što je bez vode ili odmah nakon jela kiselih namirnica, može zapravo učiniti da zubi izgledaju manje beli tokom vremena,“ rekao je dr Hamid, koji je direktor Estetskog stomatološkog centra u Velikoj Britaniji. „Suvo pranje može delovati kao dobra metoda za uklanjanje površinskih mrlja u početku, ali bez vode, pasta se ne širi dobro.“
Ako ste upravo konzumirali kisele namirnice – poput citrusnog voća, paradajza ili gaziranih pića – vaši zubi mogu biti previše oslabljeni da bi se uživala u pranje. Zubi su prekriveni zaštitnim slojem, poznatim kao emajl.
Kisele namirnice mogu oštetiti emajl, tako da ako operete zube odmah nakon što su zubi oslabe, možete rasporediti kiselinu po usnoj šupljini više i ne postići koristi od pranja, rekao je dr Hamid. „Pranje zuba odmah nakon konzumiranja kiselih namirnica 'otkriva žuti sloj ispod i čini da vaši zubi izgledaju žutije,'“ dodao je.
Drugi stomatolozi, poput dr Ezarda Rolea sa Univerziteta Kolumbija, koji je asistent profesor stomatološke medicine, slažu se sa dr Hamidom.
„Definitivno preporučujemo da se suzdržite od pranja zuba nakon konzumiranja bilo čega kiselog, bilo da je u pitanju voće, gazirani napici, sokovi ili kisela bombona,“ rekao je u saopštenju univerziteta.
Međutim, ne slažu se svi sa dr Hamidom kada je u pitanju suvo pranje zuba.
Dodavanje vode na četkicu omekšava čekinje previše, čineći ih manje efikasnim protiv plaka, napisao je dr Michael Formenius, stomatolog iz Dubaija, u online pitanjima i odgovorima.
Zbog toga, dr Formenius preporučuje suvo pranje zuba svojim pacijentima.
Ali dr Hamid je naveo da omekšavanje četkice može biti korisno za zdravlje zuba.
„Kada namočite četkicu, one se omekšavaju. To znači da kada perete zube, to je nežnije za vaše desni i zube, pomažući da se izbegne bilo kakva iritacija ili oštećenje,“ rekao je.
Mokrenje četkice pre pranja čini pranje zuba udobnijim, rekao je Delta Dental, najveći provajder stomatološkog osiguranja u Americi, u pitanjima i odgovorima.
Međutim, kako su napisali, vlažnost vaše četkice je mnogo manje važna od toga koliko često i temeljno perete zube.
Da biste postigli savršeno čiste zube, dr Hamid savetuje da perete zube dva puta dnevno po dva minuta.
Takođe treba da čistite jezik jednom dnevno i redovno posećujete stomatologa.
„Pridržavanje ovih koraka pomoći će vam da sprečite stomatološke probleme i da vam usta budu osećaj sjajno,“ dodao je.
Srbija Danas/DailyMail/Prenela J.Š.