Recept za domaću supu naših baka vratiće vas u detinjstvo - TAJNA magičnog ukusa je u ovom sastojku, NE ZABORAVITE GA
Ranije je ručak gotovo nezamisliv bez mirisnog tanjira supe na početku.
U našoj tradicionalnoj srpskoj kuhinji, domaća supa bila je i ostala sinonim za zdravlje i blagostanje, pre svega zbog svojih mnogobrojnih blagodeti – od jačanja imuniteta do blagotvornog delovanja na probavni trakt.
Iako današnji ubrzani tempo života sve češće skraćuje vreme za pripremu ovog toplog obroka, tanjir domaće supe i dalje je jedan od najmoćnijih prirodnih „lekova“, obnavljajući snagu organizma i podržavajući zdravlje zglobova i kostiju.
Tradicionalna domaća supa, skuvana od kvalitetne starije živine ili goveđeg mesa, u kombinaciji sa povrćem poput šargarepe, korena peršuna, paštrnjaka i celera, predstavlja bogatstvo ukusa i hranljivih sastojaka koji pružaju zaštitu celom telu. Dodatak kostiju, ako ih imate, donosi još vredniji sastojak – kolagen, koji pospešuje zdravlje kostiju, zglobova, pa i kože.
Tokom zimskih meseci, topla supa doprinosi jačanju imuniteta i pomaže u prevenciji sezonskih bolesti, dok leti deluje kao prirodna infuzija elektrolita, hidrira organizam i pomaže u oporavku od pojačanog znojenja. Lagana, a bogata hranljivim sastojcima, supa je takođe odličan izbor za dijetalne režime ishrane i detoksikaciju organizma, posebno kad se priprema bez dodataka poput brašna ili pavlake.
Da bi supa imala pun ukus, meso i povrće treba staviti u hladnu vodu pre kuvanja, dok za blaži ukus možete staviti sastojke u vrelu vodu. Kombinacija različitih vrsta mesa, poput govedine i komada piletine, daje bogatiju aromu. Kuva se na laganoj vatri najmanje dva sata – goveđa supa može da krčka i do četiri sata za najdublji ukus.
Jedan od nezamenljivih trikova za poseban ukus je crni luk: presečen na pola i lagano zapečen na ringli, on unosi suptilnu aromu koja obogaćuje svaki tanjir.
Sastojci
500 g junećeg mesa sa kostima (najbolje grudni deo ili rebra)
1 komad pilećih leđa ili bataka (po želji)
2 srednje šargarepe
1 koren peršuna
1 koren paškanata (ako je dostupan)
1 koren celera
1 glavica crnog luka, presečena na pola
1 mali krompir
1 veza peršunovog lista
So, biber u zrnu po ukusu
Voda (oko 2,5–3 litra)
Priprema
Operite meso i stavite ga u veliki lonac. Dodajte hladnu vodu i stavite na srednju vatru.
Kada voda počne da ključa, uklonite penu koja se stvori na površini. Ovo je važno kako bi supa bila bistra.
Nakon što ste uklonili penu, dodajte očišćene i oprane povrće: šargarepu, peršunov i paškanatov koren, celer i krompir. Dodajte i glavicu luka, koju ste presekli na pola i blago zapeći na ringli ili u rerni, jer će supi dati bogatiju aromu.
Dodajte nekoliko zrna bibera i kašičicu soli. Poklopite lonac i kuvajte supu na laganoj vatri najmanje dva do tri sata. Što se duže kuva na tihoj vatri, to će supa imati puniji ukus.
Kad je meso omekšalo i povrće potpuno skuvano, procedite supu kroz cediljku. Po želji, vratite deo šargarepe i mesa u tanjir za dodatnu teksturu. Na kraju, dodajte sveže seckan peršunov list.
Prijatno!