ЕВРОПИ ПРЕТИ НАФТНА КРИЗА? Тензије у Украјини могу имати фаталне последице за европско тржиште
Отприлике половина руског извоза сирове нафте и нафтних деривата шаље се у европске земље
Европско тржиште нафте и рафинерије највише су изложени потенцијалним строжим западним финансијским санкцијама које би могле уследити у случају новог сукоба између Русије и Украјине, преноси магазин "Недеља" Националног нафтног комитета Србије.
НАГЛИ СКОК ЦЕНЕ НАФТЕ НА БЕРЗИ: Ово се догодило први пут од 2014. године
Највећи је на Западном Балкану, а за рад му треба само ветар: Корист од овог парка има 250.000 људи у Србији
СРБИЈА ВЕЋИНСКИ ВЛАСНИК ПРОЈЕКТА СТРАНОГ И ПРИВАТНОГ КАПИТАЛА: Цар је го
Отприлике половина руског извоза сирове нафте и нафтних деривата, тренутно око 6,5 милиона барела по дану, шаље се у европске земље где они чине отприлике четвртину укупног увоза нафте и нафтних производа.
Нафтоводни систем Дружба преноси око милион барела сирове нафте дневно с руских поља у Европу, углавном у рафинерије у Немачкој, Холандији и Пољској. Украјина допрема руску нафту у Словачку, Мађарску и Чешку кроз јужни крак нафтовода Дружба.
Већина аналитичара, међутим, сматра да су изгледи за нове строге санкције које би погодиле испоруку руске нафте у Европу мали. Стручна јавност каже да би најгори сценарио војне ескалације могао смањити транзит нафте Урал кроз Украјину за 250.000 барела по дану.
Осим сирове нафте, Русија је такође важан добављач нафтних деривата за Европу, у првом реду полурафинираног лож уља, дизела и примарног бензина.