За рођендан 10.000, за Светог Саву 20.000: Овако је директорка Петровић чашћавала парама студената
Инспекција је утврдила да је током три године пословања Висока школа електротехнике и рачунарства исплатила више од 35 милиона динара на основу награда
У протеклом периоду буџетска инспекција Министарства финансија Републике Србије утврдила је у Високој школи електротехнике и рачунарства, а сада чланици Академије техничко-уметничких струковних студија у Београду под именом Одсек Висока школа електротехнике и рачунарства да је неосновано утрошено више од 180 милиона динара на стимулативне уплате појединим запосленима.
Такође, буџетска инспекција је утврдила да је током три године пословања, 2018-2021. године, Висока школа електротехнике и рачунарства је исплатила више од 35 милиона динара на основу награда својим запосленима. Висока школа електротехнике и рачунарства частила је запослене за рођендане, прославе, јубилеје школе, а све то студентским парама.
Одлуком Владе Републике Србије 29. августа 2019. године основана је Академија техничко- уметничких струковних студија у Београду (ATUSS) у чији су састав ушле некадашње Висока школа електротехнике и рачунарства, Висока школа струковних студија за информационе и комуникационе технологије, Висока грађевинско-геодетска школа, Висока железничка школа и Висока текстилна струковна школе за дизајн, технологију и менаџмент. Садашњи директор Академије је др Вера Петровић.
Осим што је Висока школа електротехнике и рачунарства плаћала "одабраним" запосленима да обављају свој редовни посао тако што им је давала баснословне стимулације на зараду, запослени су добијали високе износе и за “празнике” школе, али и сопствене рођендане. Наиме, директорка Вера Петровић је донела одлуку да се сваком запосленом исплати по 10.000 динара у месецу када им је рођендан, а даме су за 8. март добијале по 20.000 динара.
Додатни новац је директорка Петровић исплаћивала и за јубилеј школе и то просечну зараду сваког запосленог у тих годину дана, односно запослени су тада добијали две плате уместо једне. Дупла плата се добијала и по основу пословног успеха Високе школе електротехнике и рачунарства, иако је од раније познато јавности да је ова школа пословала у губитку 2018. године.
Запослени су од Високе школе добијали и једнократне помоћи у износима до 30.000 динара, а давале су се и светосавске награде од по 20.000 динара сваком запосленом.
Те исте 2018. године када се исплаћивало 10.000 за рођендане, 20.000 за 8. март, једнократна помоћ у износу до 30.000, Висока школа електротехнике и рачунарства је упркос средствима која добија из буџета и сопственим приходима, остварила минус од седам и по милиона динара. Поставља се питање, како је могуће да се исплаћују енормне стимулације и да се запослени “часте” док школа клизи у минус и то све плаћају студенти из свог џепа, али и грађани Србије.
Одлуком директорке да својим запосленима исплаћује награде и “честитке” за рођендане директно су прекршене одредбе Закона о буџету Републике Србије, а паре студената су отишле на “чашћавање” запослених уместо на оно што су платили - образовање.
Директорка Вера Петровић није желела да одговори на наша питања, упркос томе што је више пута контактирана како би дала свој коментар на новонасталу ситуацију и потраживања буџетске инспекције да се неосновано утрошени новац врати у буџет Републике Србије.
Како незванично сазнајемо, тренутну контролу у Академији техничко-уметничких струковних студија у Београду обавља Државна ревизорска институција, а ову образовну установу ће током ове недеље посетити и Просветна инспекција, као и Инспекција рада.