ИМА ПОСЛА: Аустријанци нуде 1.300 евра месечно, стан, храну и 13. плату
Аустријанци имају понуду за посао која се не одбија.
Око 25.000 сезонаца из Славоније који су годинама радили у туризму на Јадрану, одселили су се у иностранство.
Истовремено док хотелијери траже раднике, Аустријанци им нуде 1300 евра месечно за посао конобара, стан и храну, 13. плату и добре напојнице. Ако мислите како хотелијери ових дана задовољно броје зараду и одмарају се до идуће сезоне јер је већина позатварала објекте, у заблуди сте.
Они су већ почели своју другу овогодишњу трку за сезонским радницима која ће трајати цео децембар односно све док не пронађу довољно конобара, кувара, собарица, рецепционара и другог "белог особља" за сезону 2017. године. А недостаје их чак 20.000.
Ево где и како можете купити стан када га банка узме због неплаћене хипотеке!
Тек што су скрпили људство за одрађивање протекле сезоне, дочекао их је исти проблем за идућу пословну годину. А колико је он велик и тешко решив најбоље сведочи чињеница да се менаџери за кадровска питања у туризму, угоститељству и хотелијерству никада раније нису упутили у потрагу за радницима по Славонији и БиХ.
Највеће хотелске компаније већ данима оглашавају отворене конкурсе с потребама за радницима у сезони 2017. године, али у исто време исте обучене кадрове из Хрватске за рад у угоститељству траже хотелијери и угоститељи из Аустрије и Словеније.
НИЈЕ СВАКА ИДЕЈА ЗА БИЗНИС ИСПЛАТИВА: Где да уложите новац који сте уштедели
Стога је међу хотелијерима, посебно онима који завршавају велике туристичке инвестиције у хотеле високе категорије, завладала права паника око тога хоће ли на време да пронађу и резервишу раднике за сезону, па не чуди да су већ пре месец дана кренули у потрагу.
У току су, наиме, инвестициони планови туристичких компанија у којима се овогодишња улагања процењују на око пет милијарди куна, уз реновирање или отварање око 40 хотелских објеката у 2017. години.
Ко ће у њима радити, питање је на које послодавци ових дана ужурбано траже одговор. Јер, ко први резервише радника и понуди му уговор за сезону, "отео" га је некоме другоме ко ће закаснити.
Да Славонија неће бити расадник сезонских радника за туризам од Истре до Дубровника у 2017. години, потврђују бројке по којима хиљаду радно способних млађих људи недељно одлази из Хрватске у иностранство, а управо из Славоније највише. У славонским градовима кажу да сваке недеље једно дете буде исписано из школе јер се родитељи селе у иностранство.
ШОК: Срби куповином ГРАНД и БОНИТО кафе уплаћују новац у пензиони фонд Готовини и Маркачу
Као и претходних година, најтраженији су конобари, кувари, собарице и помоћно кухарско особље који уз мало среће и доброг рада могу за себе изборити и статус "сталног сезонци". Такав статус стичу ако континуирано раде најмање шест месеци код истог послодавца и код њега ће радити (или су радили) најмање три сезоне.
У том статусу, за разлику од "обичних" сезонаца, имају право након шест месеци рада добију три месеца пуну накнаду од Завода за запошљавање те још три месеца пола надокнаде уз суфинансирање доприноса за продужено пензијско осигурање.
- Жалосно је да држава која има 230.000 незапослених разговара о увозу радне снаге. То је апсурд. Привредна комора је са Министарством рада покренула пројекат којим ће 1300 незапослених проћи едукацију да би били спремни за наредну туристичку сезону. Ради се о помоћном особљу, помоћни кувари, конобари, собарице. То је исправан пут јер тако омогућавамао да ти људи нађу радно место и скидамо их са Завода за запошљавање - каже Драгутин Раногајец, председник ХОК-а.