НАУЧИТЕ ДА КОМУНИЦИРАТЕ ПОСЛОВНО: Ово су најважније бизнис скраћенице и њихова значења
Ово вам само може користити.
Поред тога што су се неке стране речи "увукле" у наш свакодневни живот, врло често срећемо те изразе и у пословном свету.
Уколико желите да будете успешни у свом послу, напредујете или сте већ на добром путу, врло корисно би било да проверите да ли познајете довољно све скраћенице и пословне изразе које се данас користе, као и да их научите уколико их не знате.
Нисте добили 30 евра од државе? Да ли треба да се поново пријавите за преостали део? Ево шта је потребно да урадите
ЦЕНЕ ГОРИВА ИДУ УВИС: Пораст потрошње доноси поскупљење на пумпама, а ово је сценарио који треба очекивати
АКО ПУТУЈЕТЕ СА ДЕЦОМ ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ: Све што вам треба од докумената за малишане на граници, ко ради ПЦР тест, а ко не
Б2Б и Б2Ц
Business то Business и Бусинес то Цустомер две су врсте електронског пословања од којих се прва односи на размену роба, сервиса и услуга између организација, док Б2Ц означава пословање организације с крајњим корисницима.
ЦЕО – Chief executive officer
Извршни директор који је одговоран за надгледање и праћење рада и активности целе компаније. Извршном директору се подносе сви извештаји.
СЕО – Search Енгине Оптимизатион
Баш као и СЕМ, се фокусира на интернет маркетинг на нивоу претраживача. Највећа разлика између СЕО и СЕМ је да приликом коришћења СЕО не постоји плаћање претраживачима. СЕО рангира web сајтове у органској претрази. Неке од кључних тачака су оптимизација фотографија, кључне речи, брзина учитавања, “боунце” стопа, линковање, шеровање на друштвеним мрежама и многе друге ствари.
ЦОО – Chief оператионс officer
Оперативни директор чије је задужење управљање компанијом на дневном нивоу.
ЦФО – Chief финанциал officer
Финансијски директор, задужен за надзор финансијских активности, за ток новца и анализу података планирање финансија и управљање ризицима.
ЦАО – Chief административе officer
Директор администрације – прати административне, маркетиншке и финансијске послове.
CCO – Chief цреативе officer
Креативни директор у креативним или дизајнерским индустријама – задужен је за управљање креативним тимом.
ЦИО – Chief информатион officer
Директор информационих технологија (ИТ) у фирми, одговоран за рачунарске системе неопходне за функционисање предузећа.
ЦМО – Chief маркетинг officer
Директор маркетинга нам је међу најпознатијим функцијама јер је већ увелико доступна и честа у већини фирми у Србији.
ЦРО – Chief риск officer
Директор за ризике, задужен за управљање ризицима и могућностима компаније.
ЦТО – Chief technology officer
Технички директор или шеф техничког одсека, чији је фокус на научним и техничким проблемима.
Copywriter
Иако иза овога стоји много дужа дефиниција од које се може направити један нови блог (биће:)) најкраће речено је: писац рекламних текстова и слогана.
Fintech – Финанциал technology
На српском речено, fintech означава финансијску технологију. По дефиницији, то је технологија и иновација која има за циљ да се такмичи са традиционалним финансијским методама у пружању финансијских услуга. У питању је индустрија у настајању која користи технологију како би побољшала активности у финансијама.
ХР – Хуман ресоурцес
Сектор људских ресурса чини важну улогу сваке компаније, будући да води рачуна о једном од најважнијих ресурса сваке компаније – запосленима.
КАМ – Key account манагер
Веома важан фактор фирме: Менаџер за кључне купце. Он обавља све контакте с кључним купцима, уговара послове и врши продају, прати развој тржишта и на основу анализа утврђује даље планове и циљеве продаје.
ПР – Public релатионс
Особа задужена за односе с’ јавношћу. Успешни менаџери за односе с’ јавношћу првенствено разумеју појам маркетинга, промоције и односа са јавношћу. Особа која медијима и јавности свакодневно пружа информације о одређеној организацији или особи, а у кризним ситуацијама чак и управља комуникацијом целе компаније, свакако је ПР менаџер.
СЕМ – Search Енгине Маркетинг
Search Енгине Маркетинг подразмева плаћање рекламирања преко претраживача. То је вид интернет маркетинга који има за циљ да учини сајт што видљивијим, односно, да га рангира што више у резултатима претраге, и то путем оптимизације и рекламирања.
FYI – Фор Your Информатион
У преводу „за вашу информацију” израз је којим се означава информација која вас се нужно не тиче директно, али би ипак требало да сте упознати са њеним садржајем.
АСАП – Ас соон ас possible
На српски би се могло превести као „чим пре” и представља фразу којом се најчешће надређени желе да нагласе хитност неког задатка који се мора извршити у најкраћем могућем временском року.
АТЛ – Абове the Лине
Односи се на пословање и у маркетиншком смислу представља „масовну комуникацију“ путем медија, којој је примарни циљ јачање свести о бренду.
БТЛ – Below the Лине
У питању је промоција која се односи на тренутну краткорочну иницијативу и која има за циљ да повећа потрошњу путем, рецимо, спонзорисаних свечаности и промоција.
ИРМ
Управљање информацијама (ИРМ) јесте подсектор Одсека за управљање дигиталним правима (ДРМ) и представља технологије које штите осетљиве информације од неовлашћеног приступа.
Још неколико корисних израза
Де фацто
Латински израз „де фацто“ значи „чињенично“ или „у пракси” и обично се користи као супротност изразу „де јуре“ (који значи „по закону“) када се говори о питањима закона, администрације или правила попут стандарда која се могу наћи у свакидашњем животу, а створена су без или против правила. Кад је реч о некој правној ситуацији, „де јуре“ означава оно што каже закон, а „де фацто“ означава оно што се догађа у пракси (и што може, али и не мора бити законито).
Вис-à-вис
Дослован превод овог израза у француском језику је „лицем у лице”. Прилог вис-à-вис (визави) користи се када хоћемо да кажемо да се нешто налази једно наспрам другог. Дакле, ако су две особе окренуте једна ка другој. Данас се користи и у нешто другачијем контексту: у вези са, због.
Статус quo
Статус кво (Статус quo) је латински израз који значи – садашње тренутно, постојеће стање ствари. Ако кажемо да је потребно да се одржи статус кво, то значи да морамо да одржимо стање неке ствари онако какво је оно тренутно. Битно је истаћи да се статус кво примењује након наступања неког догађаја који драстично мења ток ствари.
Цул-де-сац
У дословном преводу овај израз означава „дно вреће”, али заправо се односи на „слепу улицу”. Израз „цул-де-сац“ (кул де сак) може да се користи метафорички када говоримо о ситуацијама које не воде никуда или немају смисла.
Пер се
Када нешто описујемо са „пер се”, то значи „само по себи“. На пример, можемо да кажемо да неко место није лепо пер се, али га волимо јер потичемо одатле, што би значило да само по себи то место и није лепо, али за нас јесте.
и.е. вс. е.г.
Израз и.е. је скраћено од ид ест, што у дословном преводу значи „то је”, али се користи у значењу „то јест”, док су в. или вс. скраћенице за „версус”, што значи насупрот и користи се када супротстављамо два појма или када се два појма пореде. Често се греши у употреби скраћенице и.е. која додатно објашњава фразу и е.г. која начи „exempli гратиа”, односно „на пример”.
Ет цетера
Значење овог израза је „и тако даље”, а чешће се користи скраћени облик етц. (као у нашем језику итд).
Ерго
Овај израз значи дакле, стога, према томе, а познат је и због чувене изреке француског филозофа Ренеа Декарта „Цогито, ерго сум” – Мислим, дакле постојим.
Ад хоц
Израз латинског порекла „ад хоц“ означава решење неког специфичног задатка, проблема, који се не генерализује и стога се не може применити на групу проблема. Пример за то била би одређена организација која је створена на националном нивоу због тачно одређених задатака које само она може решавати.