Ово је НАЈТРАЖЕНИЈИ ЗАНАТ у Србији, а са њим месечно можете зарађивати и до 2.500 ЕВРА!
Потражња је толико велика да ове занатлије саме одређују цену рада!
Србији фали велики број занатлија, а једно од натраженијих јесу заваривачи. Иако влада велика потражња и још већа зарада, мало је оних који се пријављују за овај посао.
ОВА ВОЋКА ЈЕ БУДУЋНОСТ СРБИЈЕ? Гајење је исплативо, није посебно захтевна, а постоје и субвенције
ОВА ТРИ ЗАНИМАЊА СУ НАЈТРАЖЕНИЈА У СРБИЈИ! Потребна је само средња школа, а ПЛАТА 120.000!
НОВИ ЗАКОН МЕЊА СВЕ! Ново правило за све запослене, Министарство ПОТВРДИЛО
- Јако мали је број вариоца у целој Србији, једноставно их нема. Посао је плаћен много, а бар код нас у Чачку, плату не одређују послодавци, већ сам варилац, уколико је добар, наравно – рекао нам је један од привредника из Чачка.
Према истаживању Инфостуда, током 2019. године било је 314 огласа за позицију заваривача, те у зависности од услова на неке огласе се пријавило и до 100 кандидата, док су неки остали без иједне пријаве, а оно што је утицало на овкво стање јесте плата коју је потенцијални послодавац понудио.
- Од послодаваца који су у самом огласу истакли зараду можемо видети да се понуђене плате крећу од 35.000 динара, па чак до 2.500 евра. Разлика у висини примања се огледа у самом послодавцу, да ли је рад за стално, на одређено током израде пројекта и наравно од стручности, искуства и знања у методама заваривања – рекли су из Инфостуда.
Ипак, да бисте постали заваривач, те могли да конкуришете за плату која износи и 2.500 евра месечно, потребан је сертификат који се добија у акредитованим установама.
- Образовање није услов за добијање сертификата. Сертификат је провера и потврда треће стране да је особа компетентна за одређени поступак, материјал и положај заваривања. Обука траје у зависности од предзнања особа, а по препоруци је до 30 дана за један поступак и материјал, каже за Србију Данас Драгана Кузмановић из Завода за заваривање.
Обука, како би се сертификат добио, одвија се или у Заводу или у фирми у којој је кандидат запослен, који након обуке дође у Завод где полаже испит.
Кандидати добију узорак да заваре, стручна комисија проверава и ако је вар добар – добија се сертификат.