Видео ЧУДО у Београду, па саградио кућу која се окреће: Војин открио одакле идеја која ПОМЕРА ГРАНИЦЕ (ВИДЕО)
Војин Кусић из Српца је пожелео да једног дана има тако покретну кућу
Још кад је пре пола века, као возач у Београду, први пут видео како се на ранжирној железничкој станици локомотиве и вагони "пакују" помоћу кружне платформе која се окреће око своје осе, Војин Кусић из Српца је пожелео да једног дана има тако покретну кућу.
СВИ ЗНАМО ЈЕДНУ БАШ ОВАКВУ: Четири ствари које главна бака у комшилуку зна боље од вас
Повратком из Београда - још у време социјализма, када се на то није гледало благонаклоно - био је међу првима који су отворили предузетничку радњу. Најпре је правио дрвене гарнишне, а потом и предмете од пластике, те 1983. осниво фирму "Пластекс" у којој запошљава 39 радника. У производњу је укључио и своје две ћерке Снежану и Наташу, те сина Витомира који је управо са једним кинеским партнером у "Пластексу" отворио погон за производњу еколошке папирне галантерије.
ПОСАО ИЗ СНОВА: Плаћа се 100 долара по сату, УЖИВАЋЕТЕ док га обављате, а може свако да га ради
- Када сам видео да деца преузимају производњу, почео сам као хрчак да припремам материјал за градњу куће-окретаљке - вели Кусић (69). - Без помоћи архитеката, осмислио сам пројекат и на око 200 метара од породичне куће ископао шестоугаони темељ на који сам поставио 12 ваљака из старог војног транспортера. Носивост сваког од њих је пет тона, а урадио сам и кружну стазу поњима, са лежајевима и зупчаницима, те све повезао снажним мотором који има редуктор. Онда сам од такозваног сендвич-лима са испуном од камене вуне саградио приземље и спрат, а кров је у кинеском стилу...
И окретање куће може да подеси на пун круг за 24 сата или да се кућа - као какав рингишпил - обрне за само два и по минута.
- Има ли ишта лепше од тога да из исте собе, у насељу Кусића брдо, гледам и излазак, и смирај сунца, те панораму Српца и околине, реку Саву, насеља преко ње у Хрватској - пита Војин и још се чуди цивилизацијској и технолошкој револуцији.
Јер, каже, у момачким данима је земљу обрађивао уз помоћ коњске запреге, а данас има фабрику, камионе, аутомобиле, рачунаре... али и шесторо унучади од којих најстарији Милан има 20 година, а најмлађи Виктор само 20 месеци.
Пратите нас на нашем инстаграму СрбијаДанас.