ВОЛЕ ДА ЗАВИРЕ У ТУЂ ЏЕП: Већина запослених жели да зна колике су плате њихових колега
Више воле да знају колика је туђа плата, него хлеба да једу
Висина примања је поверљива информација, неретко и пословна тајна. Међутим, најновије истраживање показује да 56 посто испитаника сматра да би запослени унутар фирме требало да знају колико су им колеге плаћене, док такву праксу не подржава 39 посто анкетираних.
Анкетом је обухваћено 1000 испитаника од којих, како се показало, већина сматра да износ плате не треба да буде тајна, јер то према њиховом мишљењу одговара само онима који имају неосновано велика примања.
Већина мисли да транспарентност осигурава такмичарски дух и отклања могућност потцењивања струке и особе.
„Коефицијент за свако радно место би требало да буде позната ствар.“, рекао је један од учесника анкете, и додао: „Из личног искуства знам да тамо где су плате тајне, тајна су и овлашћења, а и одговорности запослених“.
УКЛЕТИ СТАНОВИ У СРБИЈИ: Продају се за мале паре, а нико их неће - ево и зашто!
Висина плате би требало да зависи од ствари као што су квалификације и радно искуство, затим сложеност посла који се обавља, као и резултати рада запосленог. "То су подаци који би требало да буду јавни и мислим да нема разлога за њихово прикривање", истакао је други испитаник.
Скривање таквих података указује на то да се плата додељује према неким другим критеријумима и интересима. Осим тога, доступност података смањила би разлику плата између жена и мушкараца, а систем награђивања био би праведнији, закључак је трећег.
Међутим, има и оних који су мишљења да запослени не би требало да знају висину плате својих колега. Они кажу да је износ зараде дефинисан уговором између послодавца и запосленог, и да се не тиче других. Неки од њих сматрају да би познавање тих података могло нарушити односе унутар колектива.
(ГРАФИК) НАЈНОВИЈА ИСТРАЖИВАЊА: Већина у Србији жели да промени посао
„Транспарентност тих података сигурно би изазвала појаву љубоморе, а на крају крајева свако зарађује онолико колико вреди.“, каже испитаник.
„Не раде сви једнако, иако су на идентичним позицијама“, став је другог.
Пет посто анкетираних остало је суздржано, а један од њих сматра да је то питање „мач са две оштрице.“