БЕРАЧИ БИЉА У СРБИЈИ У СЕЗОНИ ЗАРАДЕ И ДО 100.000 ДИНАРА БЕЗ УЛАГАЊА: Уз мало знања можете лепо профитирати
Најтеже од свег посла је да убрано биље донесе кући
Шуме и ливаде око Пријепоља, а хиљаде је таквих и у целој Србији, обилују лекотивим биљем и "на изволите нуде" асортиман здравих производа који је веома тражен. Берба и прерада, кажу малобројни који су у даровима природе видели економску шансу и који не дозвољавају да на све стране доступан новац остане необран, може бити извор солидних прихода.
Проверите зашто је сви имају у телефону! Свако ко ово користи, решава све проблеме једним кликом
СРБИЈА НЕ КУПУЈЕ ЦРНОГОРСКИ ДУГ ЗА АУТОПУТ" Министарство финансија демантовало гласине подгоричких медија
У Србији регистровано 30 малих аеродрома: Добробит и за економију и за грађане
Нарочито сада када се кроз један пројекат прекограничне сарадње покушава указати мештанима на лековито биље као начин зараде и који велике откупљиваче упућује у ове крајеве. Славојка Рељић са пријепољског дела Јабуке добро је искористила дарове природе. Од лековитог биља производи сапуне.
- Из радозналости сам пре две-три године почела правити сапуне на бази уља са додатком лековитог биља. Од уља користим маслиново, палмино, кокосово, бадемово, а од биљака невен, кантарион, коприву, иглице од бора, јеле и смреке. На бази уља правим и сапуне од ливадског меда, хељдиног брашна, активног угља, цимета и кафе - прича Славојка Рељић.
Додатни посао
Најтеже од свег посла је да убрано биље донесе кући, јер су путеви до ливада веома лоши. Посао не тражи улагања у простор и опрему.
- Највише купаца ми је из Црне Горе, мада по сапуне навраћају и пролазници. Сапун продајем по цени од 150 динара, што је скупо за услове живота у Пријепољу и околини. По тој цени зарада ми је 50 динара. Понешто продам и преко Златибора и тамо моја роба кошта 200 динара. Ово не може да буде основни извор прихода, али може знатна допуна буџета - прича Рељић.
Нема улагања
Милан Новаковић из Пријепоља се бави откупом цветова јагорчевине, љубичице, дивље малине и купине... Двоје људи, сматра он, у сезони може да заради између 80.000 и 100.000 динара месечно од брања.
- За бербу улагања нису потребна. Најважније је хтети радити и знати препознати биљку и када која травка креће. Лековито биље има велико тржиште и све је траженије, али због лоших путева много откупљивача престало је да долази - наводи он.