БИЋЕ РОБОТИЗОВАНО 53 МИЛИОНА РАДНИХ МЕСТА: Корона приморава раднике на преквалификацију
Број европског радно способног становништва биће смањен за око 13,5 милиона
Око 53 милиона радних места у Европској унији биће роботизовано до 2030. године, што би могло бити убрзано услед пандемије вируса ковид-19, а због чега ће више од 20 одсто радне снаге бити приморано на стицање нових вештина и преквалификацију, показала је студија.
Супернова оптички интернет – твој невидљиви пријатељ сада видно бољи!
Ивањички малинари коначно задовољни: Откупна цена црвеног злата биће 200 динара
КАКО НА ОДМОР ОВЕ ГОДИНЕ: Аутобусом, колима или авионом? Шта најмање кошта, и новца и живаца
То су резултати истраживања глобалног института Мекинси о будућности рада у Европи и утицају ковида-19 и аутоматизације на запосленост у ЕУ.
У извештају је наведено да би скоро 59 милиона људи у ЕУ, односно 26 одсто од укупног броја запослених, могло у кратком року да се суочи са економским последицама пандемије и рестриктивних мера - смањењем радних сати и плате, или са привременим или сталним престанком радног односа.
Криза са вирусом ковид-19 имала је снажан утицај на тржишта рада у ЕУ, међутим пандемија није једини разлог промена и обликовања будућности рада у Европи. Радна места која су угрожена због пандемије вируса ковид-19, али и аутоматизације варирају по секторима, међутим највећи број послова у ризику су у три области - трговини, производњи и угоститељству.
Број европског радно способног становништва биће смањен за око 13,5 милиона, односно за око четири одсто до краја деценије, а пад ће посебно бити изражен у Немачкој са око четири милиона и Италији са око 2,5 милиона мање. Аутоматизација и замрзавање појединих економских активности, који ће се одвијати различитим брзинама, довешће до смањења броја радних места и убрзати процес стварања нових професија.
Ковид-19 би с једне стране могао да убрза прелазак радне снаге на нове послове који захтевају другачије вештине, а са друге стране криза с вирусом могла би да продуби разлике између више и мање образованих радника, али и између држава у ЕУ, наведено је у извештају.
Наводи се да око 50 одсто Европљана живи у стабилним економијама које привлаче нове становнике, да се европске области које чине дом за око 30 одсто Европљана суочавају са смањењем радно способног становништва због имиграције или старења, а да преосталих 20 одсто чини категорија са динамичним растом и највишим БДП-ом по глави становника.
Број радно способног европског становништва који живи и ради у другој европској држави удвостручио се од 2003. до 2018. са око осам на 16 милиона, додаје се у извештају.
МАЛЕР ДО МАЛЕРА: Српски туристи у проблему, Грци издали хитно упозорење, невреме широм земље - почео је ПОТОП (ФОТО)
ПРВИ ЛЕТЊИ ДАН НА ЦРНОГОРСКИМ ПЛАЖАМА: Све указује на недостатак српских туриста, да ли је све баш пусто? (ФОТО)
Драган испаљује противградне ракете у околини Чачка већ 16 година: "НИКАДА НИЈЕ БИЛО ОВАКО ТЕШКО" (ФОТО)
Српске ђаке највише мучила ова четири ПИТАЊА из историје: Да ли ви знате тачне одговоре?
ОВО ЗАНИМАЊЕ ЈЕ НА ЦЕНИ: Дефицитарно је, а зарада је 45.000 динара па НАВИШЕ!