ЛЕПА ВЕСТ за српске пољопривреднике: Стиже новац из ЕУ, ево када ће моћи да се користи
Први позиви за пољопривреднике и прерађивачку индустрију биће објављени у децембру или јануару
Србија би већ у новембру могла да добије зелено светло од Европске уније за почетак реализације ИПАРД средстава намењених пољопривреди у износу од 175 милиона евра, која су предвиђена за период до 2020. године, речено је данас на заседању ИПАРД одбора у Палати Србија.
Срби се сетили! Зоран и Борис засадили ову воћку, а сада зарађују 5,4 евра по килограму
Ово воће доноси НАЈВИШЕ НОВЦА, по хектару можете да зарадите и до 30.000 ЕВРА!
Завршна ревизија је у периоду од 20. до 25. новембра ове године.
Први позиви за пољопривреднике и прерађивачку индустрију би могли да буду објављени у децембру или јануара, а новац ће постати оперативан почетком 2018. године.
У Плати Србија је одржано је друго заседање ИПАРД Одбора за праћење имплементације претприступног програма за рурални развој за период 2014-2020 на коме су, осим чланова одбора, присуствовали и представници генералног директората Европске комисије за пољопривреду и рурални развој, Делегације ЕУ у Србији, Министарства финанасија, Министарства за ЕУ интеграције, Канцеларије за ревизију система управљања средствима ЕУ.
Лиам Бреслин, руководилац јединице за претприступну помоћ Генералног директората за пољопривреду и рурални развој ЕК, рекао је да ће Србија већ за две две недеље предати акредитациони пакет и да очекује да ће у новембру бити добијено зелено светло.
"Ако ревизори дају зелено светло онда бисмо потписали и финансијски споразум и до децембра или јануара бисте могли да објавите прве позиве за коришћене ИПАРД средстава", навео је Бреслин.
У првим позивима ће се, пре свега радити, на добијању средстава за пољопривредну механизацију и обраду хране.
Суша направила ХАОС: Знатно успорен раст БДП-а, ускоро НОВЕ мере за његово убрзање
- Ако ревизори дају зелено светло, онда бисмо потписали и финансијски споразум и до децембра или јануара бисте могли да објавите прве позиве за ИПАРД - навео је Бреслин.
Нагласио је да се приводи крају тежак посао за добијање ИПАРД-а додајући да су сигурно услови за одбрење тог програма задали "пуно главобоље" српским властима.
Бреслин је рекао да се очекује да Србија, Црна Гора и Албанија следеће покрену ИПАРД, нарочито брзо Србија и Албанија.
Каже да је у Србији испуњен услов када је реч о новој згради Управе за аграрна плаћања, која је завршена у августу и да следи и попуњавање недостајући радних места.
Србија би требало да искористи и средства ИПАРД која су била за 2015. годину у износу од 15 милиона евра.
Помоћник министра пољопривреде Зоран Јањатовић је рекао да ће представници ЕУ доћи у финалну ревизију у новембру и изразио очекивање да ће ћемо добити одобрење ЕК.
У Шумадији је закуп земље права багатела: Годину дана један хектар кошта до 100 евра
Казао је да је екстерна ревизија завшила мисију у претходних месец и по дана и да ће завршна ревизија ЕК доћи у Србију од 20.до 25. новембра: "Извршиће проверу комплетне оперативне инфрастрктуре и ми смо сигурни да ћемо добити позитивно мишљење од ЕК".
Јањатовић каже да ће први конкурси бити припремљени и објављени у децембру или јануару.
- Добићемо потврду акредитације за ИПАРД почетком следеће године и средстава ће бити оперативна - навео је он додајући да ће тај новац постати доступан после дуго година, откада је започет процес.
Према његовим речима, инвестиције у првом циклусу ће бити у опрему и механизацију за примарну производњу и прерађивачку индустрију, а до краја наредне године треба да се исплати 15 милиона евра из 2025. године.
Средстава за прераду ће обухватити сва четири сектора - млеко, месо, воћа и поврће.
Јањатовић је додао да ће пољоприведници бити до краја године интензивно информисани и да ће бити урађен и водич за пољопривреднике.
На пример и мала газдинства са три хекатара ће моћи да конкуришу за средства за набавку трактора.
Држава даје 50. 000 евра за започињање бизниса: Ако испуњавате ова ДВА услова, новац је ваш
Државни секретар у Министарству пољопривреде Жељко Радошевић је рекао да уколико у наредним годинама успешно реализујемо мере ИПАРД програма, средставима ЕУ, државе Сбије и уз финансијско учешће пљопривредних произвођача можемо оцекивати око 400 милиона евра нових инвестиција у српска села.
Радошевић је рекао да је крајем 2016. основана ИПАРД радна група која је припремила све потребне процедуре за акедитацију.
- Само спровођење програма и коришћење опредељених средстава биће могуће тек након поверавања послова за спровођење буџета односно акредитације свих потребних државних институција.