Нису месо и јаја: Намирнице које преносе салмонелу купујемо СВАКОДНЕВНО, али то није једина ЛОША вест
Научници испитали све случајеве заразе у периоду од десет година
Премда је већина уверена да ће се заразити салмонелом из јаја или меса, стварност је потпуно другачија. Храна животињског порекла чини тек мали део зараза овом бактеријом, а пуно већи проценат узрокују зелене биљке.
За ове ПРОИЗВОЂАЧЕ нису сви КУПЦИ исти: Ево коме ПОТУРАЈУ паштету БЕЗ МЕСА и шунку од АЛГИ!
Добра је вест да јаја и месо нису једини кривци за пробавне проблеме, али лоша је вест да се ни не може пуно учинити како би се избегле још опасније намирнице с патогенима. Суши, недовољно кувано месо и сирова јаја само су кап у мору намирница које преносе салмонелу и чине 21,8 одсто узрока заразе.
Мање је познато да салмонелу често преноси лиснато зелено поврће, али и диње, бундеве, краставци итд. Ове врсте биљака одговорне су за 28% зараза, показује истраживање Америчког центра за контролу болести. Обичан парадајз, који ћете са задовољством загристи, такође можда носи ову бактерију.
Научници Центра за контролу болести провели су опширну анализу свих забележених случајева заразе од 1998. до 2008. Открили су да лиснато зелено поврће узрокује највише пробавних проблема код Американаца, али пилетина је и даље најопаснија.
Наиме, иако ће се зараза лакше проширити због недовољно опраног поврћа, бактерије које се на њима задржавају нису толико опасне као оне којима је заражена пилетина. Тај тип салмонеле има пуно горе симптоме и чешће смртне исходе.
Стручњаци наглашавају да ово не значи да не треба бити опрезан с месом или јајима, већ да их и даље треба адекватно термички обрађивати. Са салатом то, нажалост, не можете учинити, а вода неће испрати све бактерије.
Ипак, треба имати на уму да већину патогена убију хемикалије које се користе у производњи хране, па салата из продавнице не би требало да је заражена.
Иновација у пољопривреди: Нова сорта ОВОГ ПРОИЗВОДА нахраниће МИЛИОНЕ
Осим термичке обраде стручњаци саветују добро прање намирница и чување у frižidrru, јер и ниске температуре убијају бактерије.
Адекватна обрада, барем што се меса тиче, подразумева добру термичку обраду применом температуре од најмање 70 степени Целзијусових у времену од једног минута у свим деловима меса.