Какве су шансе да МЕСО СА КОРОНОМ заврши у Србији? Након открића ЗАРАЖЕНЕ ПИЛЕТИНЕ у Кини паника се шири светом
Контроле у нашој земљи ригорозне
Кина тврди да је узорак пилећих крилаца који је увезен из Бразила позитиван на вирус корона.
ПОЧЕЛА БЕРБА КУПИНЕ: Род одличан, али произвођачи страхују да НЕЋЕ ЗАРАДИТИ ни динар
Жути, црни, црвени, ШАРЕНИЛО БОЈА И УКУСА: ОВАЈ ПРОИЗВОД ИЗ ВАЉЕВА ЈЕ ЈЕДИНСТВЕН!
Зашто једемо КИНЕСКИ бели лук? Ово је један од РАЗЛОГА
То је још једна у низу пошиљки за коју се тврди да има присуство короне иако још нема доказа да би могла да се преноси путем хране. Вест је свакако упозорила потрошаче да буду опрезни приликом куповине увезене смрзнуте хране.
Ево како Србија контролише увоз меса, првенствено пилетине, али и одговора на питање да ли можемо да се заразимо тим путем и како би то утицало на трговину ако се потенцијално догоди.
Прво, важно је истаћи да до сада није доказано да корона може да се пренесе храном, али су ипак контроле у свим државама, код нас такође, ригорозне.
- Немамо такве забележене случајеве - истичу из Министарства пољопривреде под чијем окриљем је и Управа за ветерину.
Како наводе у ресороном министарству, уколико би се и појавио изолован случај, постоје процедуре које су већ утврђене и које би се предузеле. Истичу и да се приликом обраде и паковања хране стриктно поштују протоколи и да је готово немогуће да ковид-19 уђе у ланац исхране.
- Редовно се контролишу сви објекти који извозе. Додатно, потпуно су усаглашене процедуре са Кином, а постоји и редовна комуникација надлежних ветеринарских служби - истичу у министарству.
Да апсолутно нема проблема доказ је и нови договорени извоз млека и млечних производа.
- Србија је потпуно усаглашена са Кином у контролама објеката на ковид. Немамо проблема, а чак су ове недеље одобрили извоз за две млекаре - наводе у министарству.
Колико је ово важно, нарочито у сенци короне, сведочи и чињеница да је то први пут у историји да млеко и млечни производи могу да се извозе на простор Кине. То даље говори о поверењу Кине у производе из наше земље, али и степену исправности хране која се увози или извози у нашу земљу у овим изазовним временима.
Одакле све увозимо пилетину
Кад је реч конкретно о пилетини и уопште живинском месу, Србија га извози највише у земље региона, попут Босне и Херцеговине и Македоније.
Највише увозимо из Русије, Француске, Немачке и Пољске.
У Србији послује између 15 и 20 живинарских кланица, које се појављују на тржишту пилећег меса, без пијачне продаје.
Лети је иначе највећа потражња за месом свих врста, па због тога и цене порасту, али је сада тржиште презасићено због пада извоза и недовољног броја и домаћих и страних туриста.
Додатно, као и у свету, и код нас велики трговински ланци често диктирају цене меса.
Пилетина је пре годину и по дана коштала око 260 динара по килограму, а данас се нуди по 160 до 180 динара.
Опрез се препоручује увек, а овим поводом се огласила и Светска здравствена организација која је саопштила је поручила да људи не треба да се плаше хране.
- Људи не треба да се плаше хране, паковане хране или хране која се испоручује, јер не постоје докази да се на тај начин врши трансмисија вируса - рекао је на конференцији за медије шеф за хитне програме СЗО Мајк Рајан.
Епидемиолог СЗО Марија ван Керхове казала је да је у Кини тестирано више стотина хиљада паковања, а трагови вируса су пронађени у мање од десет.
Бразилско министарство пољопривреде је саопштило да су од Кине затражили појашњење док је министар привреде Еквадора Иван Онтанеда казао да не могу сносити одговорност за оно што се дешава кад роба изађе из Еквадора.
Треба истаћи и чињеницу да Србија не увози пилетину из Бразила.
Најава која ће обрадовати све Бањалучане: Рајанер покреће нову линију до овог немачког града
Влада Србије издвојила ДВЕ МИЛИЈАРДЕ ЗА МЛАДЕ: Ево кад почиње програм "Моја прва плата"
КОРОНА НАМ ОТЕЛА МИЛИЈАРДУ ЕВРА: Туризам у Србији претрпео СТРАХОВИТ УДАРАЦ због пандемије
ДОБРА ВЕСТ ЗА СВЕ ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Неће бити поскупљења путарина
Улагања у железнички саобраћај су приоритет: Србија добија нови, модерни диспечерски центар