ПОЖУРИТЕ, СУТРА ЈЕ КРАЈЊИ РОК! Уколико не желите да одложите плаћање рата на кредите, ево шта МОРАТЕ УРАДИТИ
Клијенти банака који желе да наставе са редовним плаћањем рата кредита могу до понедељка, 10. августа, да се јаве својим банкама и одбију мораторијум, односно застој у отплати обавеза.
Свима који их до сутра обавесте да не желе да стопирају рате у наредна два месеца, банке ће наставити редовно да скидају уговорене месечне износе, а дужницима који своје обавезе измирују путем трајних налога, поново ће активирати налоге стопиране 28. јула и наплатити евентуалне обавезе које су доспеле у међувремену, без додатне камате и било каквих трошкова.
КИНА УЛАЖЕ МИЛИЈАРДЕ У ЖЕЛЕЗНИЧКУ ИНФРАСТРУКТУРУ: Дужина брзих пруга износи невероватних 36.000 километара
ЦЕНТРАЛНА БАНКА ЦРНЕ ГОРЕ: У блокади је више од 18.000 предузећа
ОД КОГА ЋЕ СРБИЈА КУПИТИ ВОЗОВЕ: За брзу пругу потребне нове композиције које ће саобраћати између Београда и Новог Сада
Исто важи и за административне забране, код којих послодавац, односно ПИО фонд, треба да изврше пренос по основу обавеза дужника које су доспеле након 28. јула онда када приме обавештење банке да је клијент одбио мораторијум.
На пример, ако вам је рата потрошачког кредита у износу од 100 евра доспевала на наплату 5. августа, банка вам овог месеца није аутоматски скинула овај износ, пошто су трајни налози деактивирани. Ипак, када је обавестите да не желите да искористите мораторијум, налог ће вам бити поново активиран, а уговорени износ биће вам скинут са рачуна са неколико дана закашњења у односу на уобичајен термин.
Одустајање могуће и током трајања застоја
Банке у Србији имале су обавезу да до краја јула на својим порталима објаве обавештење за клијенте о новом застоју у отплати кредита, а уколико дужник у року од десет дана ту понуду није одбио, сматраће се да је прихваћена.
Клијент банке може да одбије понуду о мораторијуму електронским путем, путем редовне поште, телефоном или у пословним просторијама банке/даваоца финансијског лизинга.
Такође, важно је напоменути да дужник може да одустане од примене мораторијума и током његовог трајања, захтевајући то од банке на претходно описан начин или уплатом у целини доспеле, а неизмирене обавезе, објаснили су у НБС.
Шта после мораторијума?
Нови мораторијум на отплату кредита који је Народна банка Србије прописала за све дужнике који то желе, грађане и привреду, а подразумева застој у отплати обавеза које доспевају од 1. августа до 30. септембра, практично је ступио на снагу почетком овог месеца. Клијенти банака који прихвате понуду за додатни двомесечни мораторијум од октобра ће имати три могућности када је реч о наставку отплате кредита.
Наиме, прописима Народне банке Србије предвиђено је да по престанку мораторијума банка обрачунату редовну камату током застоја равномерно распореди на преостали период отплате, при чему се тај период продужава за два месеца, а рата кредита се увећава за неколико евра.
Друга могућност је да клијент, ако није у финансијским тешкоћама, одмах плати две "прескочене" рате, након чега наставља да плаћа потпуно исту рату као и пре увођења мораторијума, а исти остаје и рок отплате
Трећа варијанта омогућава да клијент плати само камату за претходна два месеца, док ће две главнице бити наплаћене на крају отплате зајма, у додатна два месеца.
Нема затезних камата, ни принудне наплате
Из Народне банке Србије су објаснили да током трајања мораторијума банка, као ни давалац лизинга, неће обрачунавати затезну камату на доспела, а неизмирена потраживања. Такође, неће покретати поступак извршења односно принудне наплате, нити ће предузимати друге правне радње у циљу наплате потраживања од клијената.