СРБИЈА ЈОШ УВЕК ОТПЛАЋУЈЕ ДУГОВЕ ДАВНИХ ВРЕМЕНА: Титови кредити дошли на наплату, његово башкарење плаћају грађани
Добро је једино, што до краја године немамо обавезе према кредиту који је од Кине из 1999. године
Србија ће до краја године морати да плати тачно 241,8 милиона евра за кредите узете у време бивше СФРЈ.
Враћаћемо дугове Париском клубу, Светској банци, али и Кувајту.
НЕ СКАЧУ САМО ЦЕНЕ СТАНОВА: У Петроварадину права помама за индустријским земљиштем, хектар и 1,3 МИЛИОНА ЕВРА
ЛУДА ПЛАНЕТА: Француски винар патентирао вино посвећено ковиду 19, етикета је "посебна прича"
СРПСКЕ ДАМЕ СУ УСПЕШНЕ ПРИВРЕДНИЦЕ: Највише предузетница у Нишу, а ево који региони прате у стопу
И ове године, као и многих претходних, мораћемо да плаћамо цех удобног живота, добрих плата и јефтиних кредита из седамдесетих и осамдесетих година.
Наредних месеци, на наплату нам стижу зајмови које су од европских и светских финансијских институција узимали тадашњи премијери Милка Планинц и Веселин Ђурановић.
И то није све, јер ће Србија до краја године морати да отплати и кредите које је 1989. од Кувајта поред Милке Планинц узимао и тадашњи премијер Бранко Микулић.
Добро је једино, што до краја године немамо обавезе према кредиту који је од Кине 1999. узео Мирко Марјановић, премијер Слободана Милошевића, а чија је последња рата од непуна четири милиона евра, доспела пре месец и по дана.
Кредити који доспевају у 2021. (у милионима евра)
- Париски клуб поверилаца 152,27
- Светска банка, зајам А 22,69
- Светска банка, зајам Б 43,95
- Кувајт 9,49
Претходних година у просеку смо враћали и до 340 милиона евра годишње.
Отплатили смо сав дуг према Лондонском клубу, а годину дана раније и обавезе према Европској инвестиционој банци, односно Европској унији.
Ипак, како тврди наш извор остали су огромни стари дугови.
- Према Париском клубу ове године имамо две рате од којих је главница око 130 милиона евра, а камата око 20 милиона. Пет рата од укупно око 66 милиона иду према Светској банци. У јулу нам доспева и 9,4 милиона евра према Кувајту, а већ смо им у јануару платили скоро 10 милиона - каже добро обавештен извор.
Економиста Млађен Ковачевић каже да је Југославија била минимално задужена до 1978. године.
- А онда је на скупу политичара и економиста у једној скандинавској земљи поручено да Југославији треба дати повољне кредите и тако јој ослабити позицију. Врло брзо у наредних пет година Југославија је увећала спољни дуг са око седам милијарди евра на 18 милијарди - објашњава Ковачевић.
Како додаје, кредити су тих година првенствено ишли на потрошњу, подизање стандарда, плата и пензија...
Враћајући се уназад, подсећа и да су крајем шездесетих и почетком седамдесетих наши радници одлазили на рад у иностранство, па се у земљу сливало доста новца и од дознака.
Временом су, међутим, такви приходи били све мањи, али су потрошачке навике остале исте. Тада се кренуло са задуживањем.
НБС: Нема више старог клириншког дуга
У НБС кажу да нам ове године на наплату доспева 241,8 милиона евра старих дугова, али додају и да смо у целости измирили обавезе по основу старог клириншког дуга и то прво према Чешкој - 9,8 милиона евра.
- Измирили смо обавезу и по основу дуга према Rondex Финанце, Инц. од 3,27 милиона америчких долара по споразуму Владе Србије и Rondex Финанце, Инц. од фебруара 2019. Овим Споразумом регулисан је део дуга по Платном споразуму између бивше СФРЈ и Чешке и Словачке Федеративне Републике од 1991. . Измирена је и обавеза прем Словачкој Републици од 7,2 милиона евра - кажу у НБС.