УКОЛИКО ИДЕТЕ НА РАЗГОВОР ЗА ПОСАО ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ: Кандидат никада не треба да постави ова ТРИ ПИТАЊА
Да ли сте се некада "опекли" зашто сте одмах на првом разговору желели да знате колика ће вам бити плата и да ли ћете радити прековремено?
Кандидати за посао, посебно они "свежи" с факултета или са пољуљаним самопоуздањем, често не знају како да се поставе на разговору с регрутером. Или их је срамота, или мисле да ће изгубити шансе за добијање посла ако поставе нека питања, а с друге стране, више су концентрисани на одговоре које треба да дају.
ЗАНИМАЊА БУДУЋНОСТИ У Србији расте број ДИГИТАЛНИХ МЕДИЈА: Ове вештине гарантују успешну каријеру и добру зараду
ТУРИСТИЧКЕ АГЕНЦИЈЕ И ДАЉЕ БЕЗ ЛИЦЕНЦИ: Огласио се председник ЈУТЕ и открио разлог за овакву ситуацију
ШТА ЋЕ БИТИ СА СРПСКОМ ЕКОНОМИЈОМ НАКОН ТРЕЋЕГ ТАЛАСА? "Наша привреда је здравија од Хрватске, мере у случају нужде"
Кандидати за посао су посебно опрезни у Србији, с обзиром на то да за одређене професије избор понуда није велики, а конкуренција је "љута". Такође, у нашој култури послодавци генерално мање цене када им постављате директна и конкретна питања; изузетак су они који баш то траже од вас, али никада не знате на кога ћете наићи.
Савет: Пре одласка на разговор за посао у неку фирму, истражите на форумима шта људи коментаришу о политици пословања или још боље, питајте лично некога ко је имао искуство, како бисте знали како да се поставите.
Ова питања кандидати за посао ретко постављају:
1. Колика ће ми бити плата?
У неким културама, пре свега у најразвијенијим европским земљама, нормално је и логично поставити овакво питање; штавише, послодавци вам сами кажу шта можете да очекујете, јер се подразумева да не пристанете на сваку понуђену опцију. Изузетак код нас су професионалци из области које су доминантно тражене, што им дозвољава да постављају услове.
2. Колико дана одмора имам и како могу да их користим?
Иако је сасвим легитимно да одмах у старту знате с каквим условима рада се сусрећете, ово питање често шаље лош сигнал послодавцу; делује као да нисте ни почели да радите, а већ се распитујете за одмор. Пробајте да га преформулишете, да не звучи тако директно: питајте каква су ваша права као радника, у начелу.
3. Да ли се ради прековремено и ако да - да ли је то плаћено?
Слична ситуација као и са претходно наведеним питањем - на овај начин можете послати "негативну" поруку послодавцу: да нисте спремни да жртвујете своје време како бисте до краја и адекватно завршили започети посао, као и да у старту очекујете да вам се компанија "одужи" за сваки дужи сат на послу.
У многим земљама Европе, али и света, кандидати за посао имају више слободе да поставе оваква питања, мада нису баш свуда добро прихваћена. Ипак, велико тржиште рада вам даје "простор" да експериментишете. Будите опрезни, не потцењујте, али ни не прецењујте себе, јер вас лоша процена може коштати потенцијалног радног места.
Пишите нам у коментарима каква су ваша искуства на разговорима за посао: да ли сте се често "опекли" јер сте поставили "забрањена" питања, и шта вас најчешће питају послодавци, а можда не би смели?