БАНАНЕ СУ УНОСАН БИЗНИС: Два су разлога која их чине сигурним послом
Гајити банане уносан је бизнис из два једноставна разлога: гаји се током целе године, а четврта је пољопривредна намирница по потрошњи, одмах иза пиринча, пшенице и кукуруза.
Банане конзумирају у целом свету, а у појединим деловима , као нпр. у источној Африци, представљају један од главних извора хране за око 50 посто становништва. У овом делу света, годишња потрошња може бити чак и више од 400 кг по особи.
У свету постоји преко 500 сорти банана, а најпознатије су кевендиш и валери. Иначе, све комерцијалне банане су клонови једне исте биљке. Ипак, кевендиш врта заступљена је на скоро пола укупног тржишта.
Биле су луксуз
Након Другог светског рата, банане су постале луксуз па су их могли приуштити само богати људи.
Више од 100 милијарди банане се једе сваке године у свету. Американци једу у просеку 27 килограма банана по особи годишње. Они годишње у корпе спусте више банана него поморанџи и јабука скупа.
Највећа просечна потрошња по глави становника од банана у свету је у Уганди, где становници једу у просеку 250 килограма по особи сваке године.
Иако многи помисле да се највећи произвођач банана крије међу земљама Јужне Америке, највећи произвођач овог јужног воћа је Индија. Последњих година се у овој земљи произведе у просеку 30 милиона тона банана. Највећи извозник, с друге стране, јесте Еквадор, а увозник САД.
Највећи снабдевачи Срба бананама је такође Еквадор.
Банане расту у више од 150 земаља.
Најпознатије компаније које се баве дистрибуцијом овог воћа су Чикита и Доле, али они ипак заједно покрију тек 15 одсто укупног извоза банана.
Захтевне
Иако су глобално, јако добар бизнис, мада у последње време их нагризају разне болести, које им дижу цену, кад је реч о мини плантажама, једно је јако важно знати:
банане траже да се око њих ради целу годину, и преко зиме се мора одржавати температура која не сме пасти испод плус један.