Фарме немачког "Тениса" ницаће од јесени
Темељи за првих пет фарми које ће немачка компанија "Тенис" изградити у Србији биће изливени најкасније за три месеца.
Први објекти, према писању Вечерњих новости, нићи ће у Пландишту, Сечњу, Оџацима, Чалми и Апатину, а узгој свиња у њима би требало да почне у новембру.
Циљ ове компаније је да у наредних годину дана у Србији подигне још 15 фарми.
"Немци не желе да купе ниједан пољопривредни комбинат који је у процесу приватизације, јер хоће да изграде објекте по својим стандардима", објашњава извор листа. Једном недељно њихови стручњаци долазе у Србију и детаљно су разрадили план пословања. Израчунали су да им се више исплати да граде, него да реновирају постојеће фарме.
Влада Србије и Привредна комора Србије укључене су у преговоре са инвеститором из Немачке, који планира да узгаја око 80.000 свиња годишње. Требаће им, међутим, много више крмача него што могу да произведу и због тога планирају да направе широку мрежу коопераната.
"По фарми им треба 3.000 хектара обрадивог земљишта, које ће узети у закуп, како би производили храну за животиње", објашњава извор Вечерњих новости. - Инвеститор је највише заинтересован за Војводину и Мачву, јер у том крају постоји традиција узгоја свиња. Одговара им и што постоје велике површине обрадивог земљишта због сточне хране, за разлику од других делова Србије где су поседи испарчани. Инсистирају на изградњи нових товилишта, по стандардима који задовољавају њихове критеријуме.
Посао и за средњошколце
Уколико улагање немачке фирме буде текло по плану, биће им потребно неколико стотина радника који ће бити ангажовани на пословима од производње хране за животиње до узгоја свиња. Због тога разматрају и могућност сарадње са Пољопривредном школом из Футога, код Новог Сада.
"У нашој школи би могао да заживи систем дуалног образовања и да ђаци одлазе на нове фарме на праксу", прича Душан Гагић, директор школе. "Ми већ имамо образовне профиле који би одговарали немачкој компанији, али би главне новине биле што би деца имала много више праксе и после би их чекало сигурно радно место. Нама би то много значило, јер је практична настава за пољопривредне смерове веома скупа".