ГАСТРИТИС, СВЕ ЧЕШЋА ПОЈАВА ДАНАС: Како настаје и шта се може десити у организму АКО СЕ НЕ ЛЕЧИ
Пролеће за оболеле од гастритиса није погодно.
За оне који пате од гастритиса или упале слузокоже желуца пролеће је непријатно годишње доба. Промене спољашње температуре представљају стрес за организам, а нарочито за органе за варење. У пролеће долази до повећаног лучења киселине која надражује зидове желуца, па се јављају непријатне тегобе попут мучнине и бола.
Упала слузокоже желуца није пролазан здравствени проблем јер, ако се не лечи, може да прерасте у много озбиљнија обољења органа за варење. Поред тога што морају да одлазе на редовне контроле и да се придржавају терапије, оболели од гастритиса морају да промене режим исхране.
ПРОМЕНА ИСХРАНЕ
Треба да избегавају парадајз и јужно воће јер садрже супстанце које појачавају желудачну киселину. Из јеловника треба избацити месне прерађевине и слаткише који успоравају варење, као и махунарке које изазивају надимање. До иритације желуца долази и услед прекомерног конзумирања жестоких пића, али и намирница које садрже кофеин, као што су кока-кола, кафа и чоколада.
КАКО СПРЕЧИТИ ШТУЦАЊЕ? Ових 10 трикова ће вам помоћи да решите тај проблем
Такође, размислите како можете да замените поједина јела и намирнице како бисте уклонили горушицу заувек.
- Уместо свежег белог хлеба једите црни двопек
- Љуту паприку замените ароматичним травама, као што су тимијан, оригано, влашац
- Кувану шунку, саламу, сланину замените посном сировом шунком
- Чоколаду, шлаг и џемове замените бисквитима и колачима са сувим воћем
Ако воите жваке, морате их се одрећи!
Жвакаће гуме се не препоручује особама које пате од хроничног гастритиса. Велика количина желудачних сокова још више надражује оштећену слузокожу.
КАКО ДОЛАЗИ ДО ГАСТРИТИСА?
Гастритис мора адекватно да се лечи јер у супротном може прећи у хронично стање, а затим и да прерасте у чир на желуцу. Проблеми настају када дође до упале слузокоже желуца, односно њеног заштитног слоја који треба да спречи продор киселине у дубље слојеве желудачног ткива.
Упала се најчешће јавља као последица неправилне и нередовне исхране, али и константног стреса. Слузокожа се оштећује и услед дуготрајног коришћења лекова као што су „аспирин“ или „бруфен“ или услед инфекције бактеријом хеликобактер пилори.
УКОЛИКО СЕ ГАСТРИТИС НЕ ЛЕЧИ...
Уколико се гастритис не лечи, јавља се чир на желуцу, а неки облици хроничног гастритиса повећавају ризик од настајања рака, нарочито у случајевима када долази до истањивања желудачног ткива и промена у ћелијама ткива.
Дијагноза болести се поставља гастроскопским прегледом и помоћу ње се одређује тачно место оштећења слузнице.
Терапија се спроводи лековима за регулисање желудачне киселине и за ублажавање тегоба. Анализом крви може да се установи присуство бактерије хеликобактер пилори, а у том случају спроводи се антибиотска терапија.