Изборите се са штиклама
При куповини пажљиво бирајте ципеле.
Било да носите ципеле на штиклу сваког дана или само у посебним приликама, потребно је знати неке трикове који ће вам помоћи у борби против неудобних ципела. Некад желите да их носите по сваку цену јер вам се превише свиђају и зато је добро имати кеца у рукаву.
При куповини ципела је важно пазити да се ваше стопало прилагоди средњем делу ципеле, а не да виси у ваздуху. Велика је вероватноћа да ћете осетити бол у стопалима после првог ношења истих. Иако је најбољи избор не куповати такве ципеле, постоји начин како да ублажите бол. У ципеле ставите уложак који има појачан предњи део јер ће, колико толико, подићи стопало и пренети притисак на предњи део стопала.
Код ципела са високом штиклом због тежине целог тела, предњи део стопала може да буде болан. Да бисте ублажиле болове и спречиле жуљеве на стопалима, почните да користите силиконске улошке за ципеле или јастучиће за сандале, а делотворан може бити и сунђерасти самолепљиви уложак који ћете исећи и залепити на предњи део.
Ако вас стежу ципеле или се урезују у стопало, бол може бити неподношљив. Познато је да се кожне ципеле прилагођавају вашем стопалу, али тај процес убрзајте тако што ћете их попрскати обичном водом. Обујте их и носите по кући док се не осуше. Као што премале и преуске ципеле могу створити жуљеве, исти ефекат могу имати и прешироке и превелике ципеле. Ако вам стопало стално "лети“ по ципели, највероватније ћете нажуљати пету и ципела ће вам се урезати у кожу, нарочито ако носите ципеле на босу ногу или најлонке. На предњи део ципеле налепите комад самолепљивог сунђерастог улошка или фластер за курје очи.
Материјал ципела је обично пресудан за знојење стопала. Гума и вештачка кожа требало би да буду резервисане за хладне дане, док природна кожа и платно одговарају топлим годишњим добима. Уколико носите чарапе нека буду памучне.