Мотивишите себе на прави начин
Најчешће грешке које правите када покушавате да мотивишете себе.
Проблем са мотивацијом се јавља све чешће. Разлог непостизања циљева све ређе су спољашњи фактори, а све учесталије недостатак самомотивације и самим тим, одустајање. Много је савета на тему добре мотивације, али где заправо грешите када покушавате себе да мотивишете? Типичне погрешне стратегије су:
Морање - Самоприморавање је једна од најлошијих стратегија, јер код људи ствара снажан отпор самим тим што мислимо да нешто морамо да урадимо или мислимо да од нечега морамо да одустанемо. На тај начин, радимо нешто мимо своје воље. Оваква стратегија подразумева унутрашњи конфликт, па је неодржива на дуже стазе.
Страх од последица - Страх је лош покретач било које активности, јер мотивише особу на избегавајуће понашање. Од непредузимања неке акције најчешће се одустаје збод страха од онога шта се све може десити, иако је исход само један. Због непријатности коју ствара, особа настоји да избегне сваку активност која је асоцира на страх. Самозастрашивање може да прерасте у хроничну анксиозност.
Природа задате активности - Неки људи очекују да ће их одређена активност мотивисати, јер су занимљиве. То може бити случај понекад, али у многим ситуацијама то нажалост није. Често се дешава да активности које обављамо или нису пријатне саме по себи или нама не пријају. Један од примера је учење за испит. Неко градиво нам може бити занимљиво, али сам процес учења и понављања не мора и често није занимљив.
Ослањање на добро расположење - Када би људи обављали своје задатке само онда када су добро распложени или када имају елана, онда никада не би били у стању да обаве све што су наумили и што је неопходно за достизање неког циља. То су променљива стања која могу трајати кратко. Такође треба истаћи да расположење зависи и од понашања, од онога што чинимо у датом моменту, па промена понашања може променити расположење.
Очекивање мотивације од стране других - Подршка и разумевање других људи свакако значе, али они не могу да вас мотивишу ако ви то сами не желите. Чак и када подршка других постоји, ви заправо мотивишете себе и радите оно што сте сами одабрали, што значи да подршка од стране других људи није неопходна за обављање неке активности или задатка. Сами себи сте највећи ослонац.
Сходно томе, трудите се да радите нешто зато што желите, а не зато што морате, мислите о задовољству које ћете имати када остварите циљ, а не о последицама. Направите добар план и трудите се да испоштујете планирани временски рок. Фокусирајте се на оно што радите сада и овде и можете бити сигурни да ћете на овај начин успети да постигнете жељене резултате.
(vaspsiholog.com)