ИСПРАВКА: Нема доказа да третман иглом помаже у случају можданог удара
Иако описана метода боцкања прстију има неког основа у кинеској традиционалној медицини, није тачно да “кинески стручњаци тврде како је ова метода 100 посто делотворна и да доиста може помоћи да спасите неког од можданог удара”.
Анализом портала raskrinkavanje.ba утврђено је да садржај на нашем порталу Србија Данас везана за тврдњу да боцкање прстију може да спасе особу од можданог удара представља псеудонауку.
За тврдње да се боцкањем врхова прстију иглом може спасити особа која је доживела мождани удар не постоје докази који би потврдили учинковитост описане методе, о чему су већ писали АФП Фацт check, АП, ААП FactCheck , Фактограф и Африца Check. Стручњаци које су ове платформе контактирале додатно указују да њена примјена може, с друге стране, одгодити примање хитне медицинске помоћи, али и довести до погоршања стања.
УТВРЂЕНЕ ЧИЊЕНИЦЕ:
Geoffrey Donnan, професор неурологије у болници Royal Мелбоурне и истраживач клиничког лијечења можданог удара, рекао је за ААП FactCheck да нема доказа о учинковитости описане методе.
Др. Mitchell Елкинд, професор неурологије на Универзитету Цолумбиа, ову је методу за АП назвао “апсолутном бесмислицом”. Он је рекао да особу која показује симптоме као што су спуштено лице, слабост руку или потешкоће у говору треба што пре одвести у болницу ради ЦТ скенирања, како би се утврдило може ли се лечити лековима за уништавање угрушака.
Консултант неуролог др. Дилрај Singh Сокхи, шеф Службе за мождани удар у Универзитетској болници Ага Кхан у Најробију, за АФП је наведени третман назвао "опасно обмањујућим". Он је указао на то да његова примена може одгодити медицински третман који би потенцијално могао спасити живот. Он је такође рекао и да метода иглом може бити и потенцијално опасна, односно да може и погоршати стање пацијента.
Wendy Wong, регистрована практичарка и доцентица на Кинеском универзитету у Хонг Конгу, рекла је за АФП Фацт Check, с обзиром да се многи чланци позивају на кинеске технике, да је реч о “погрешном тумачењу техника акупунктуре које се користе у традиционалној кинеској медицини”.
Иако описана метода боцкања прстију има неког основа у кинеској традиционалној медицини, није тачно да “кинески стручњаци тврде како је ова метода 100 посто делотворна и да доиста може помоћи да спасите неког од можданог удара”.
Портал Србија Данас се извињава својим читаоцима због преношења информација за које је у наведеној анализи утврђено да се ради о псеудонауци.