УН: До 2050. смањити емисију гасова за 40 до 70 одсто
БЕОГРАД - До 2050. потребно је смањити емисије гасова са ефектом стаклене баште за 40 до 70 одсто како би се ублажио тренд глобалног загревања који већ утиче на климу у целом свету, наводи се у најновијем нацрту извештаја УН.
На основу извештаја, који сумира резултате три научна истраживања спроведена под окриљем УН у протеклих годину дана, владе више од 200 земаља требале би да постигну глобални споразум о борби против климатских промена на самиту у Паризу крајем 2015. године.
У извештају се наводи да постојеће обвезе за смањивање емисија гасова неће бити довољне да се глобално загревање ограничи на два степена Целзијуса изнад нивоа просечне глобалне температуре током прединдустријског доба.
Просечна глобална температура на површини Земље порасла је за око 0,8 степени Целзијуса од почетка индустријске револуције средином 19. века, наводи се у нацрту извештаја Међувладиног панела о климатским променама.
"Знатније смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште како би се загревање ограничило на два степена Целзијуса и даље је
могуће, али за то ће бити потребно да се превазиђу значајни технолошки, привредни, институционални и културни изазови", стоји у извештају који би требало да буде објављен у Копенхагену 2. новембра ове године.
Како би се створила могућност да се загревање ограничи на два степена Целзијуса, до 2050. године глобалне емисије гасова са ефектом стаклене баште, углавном од сагоревања фосилних горива, требало би да се смање за 40 до 70 одсто, стоји у извештају. Да би то било могуће потребно је три или четири пута повећати удео енергије произведене у соларним, нуклеарним и ветроелектранама.
IPCC у извештају наводи да је главни разлог глобалног загревања људски утицај, и то са сигурношћу од 95 одсто, иако испитивања јавног мњења показују да многи људи сумњају у истраживања и верују да је реч о природном феномену.