Високо ризичне трудноће
Шта су високо ризичне труноће и како настају?
На хиљаде жена живи најнормалније са астмом, епилепсијом и улцеративним цолитисом. Међутим, проблеми настају када те жене затрудне.
Трудноћа може бити високо ризична из разних разлога.
Вишеструке трудноће (близанци, тројке...) се сматрају високо ризичним зато што постоји опасност од превременог порођаја.
Трудноћа је такође високо ризична и када се на пренаталним тестовима открију озбиљни здравствени проблеми. У таквим случајевима се раде додатне анализе и креће са третманом лековима како би беба безбедно била донета на свет.
Неке компликације, попут прееклемпсије или гестацијски дијабетес, су узроковане самом трудноћом и могу од нормалне начинити високо ризичну трудноћу.
Жене које болују од хроничних болести такође захтевају посебну пажњу али у овим случајевима тешко је предвидети шта ће се у трудноћи десити. Код 25% жена које имају астму доћи ће до погоршања, 50% неће имати промене у току трудноће, а код 25% ће доћи до побољшања основне болести током трудноће.
Осам најнеобичнијих митова о трудноћи!
Труднице, брзо на пливање
Труднице, ево како да преживите летњу врућину
Жене које имају здравсвених проблема током трудноће морају да посете и специјалисту перинатологије. То је лекар-акушер који се специјализовао за бригу о трудницама које имају висок ризик да испоље проблеме током трудноће, наводи се на порталу zdravljezene.com.
Нека стања могу да повећају ризик од настајања урођених аномалија. Доктор може да предложи ултразвучни преглед бебе у 18 – 20 недељи трудноће јер је беба тада довољно стара да се органи и структуре могу детаљно и јасно видети. Биће потребно да се ултразвук обавља сваких пар недеља јер ова здравствена стања могу да утичу на раст бебе.