СВИ СУ РОЂЕНИ ПОД СРЕЋНОМ ЗВЕЗДОМ, САМО ВИ НЕ? Ево како да ПРИЗОВЕТЕ срећу у свој живот
Ви сте кројачи своје судбине.
Понекад нам се чини да су неки људи рођени под срећом звездом, а други имају веће предиспозиције баш за несрећу и неретко их сматрамо - песимистима. Није баш тако. Ево што можете научити да срећа покуца и на ваша врата.
Професорица психологије са Универзитета у Калифорнији Соња Лимомирски књизи "The How оф Happiness" ("Како до среће") објавила је резултате својих истраживања и одговорила на питање шта утиче на осећај среће код људи. Закључила је да је само 50 одсто нашег потенцијала за срећу генетски одређено рођењем, 10 одсто одређују околности у којима живимо, а с чак 40 одсто ми сами управљамо и придоносимо одабиром мисли, понашања, активности и навика. Шта онда можемо да учинимо ако је чак 40 одсто у нашим рукама?
ПУШИЛА, ПИЛА, ЖИВЕЛА 122 ГОДИНЕ: Када је напунила 90, урадила је нешто што ће вас ШОКИРАТИ
ГУТАЧИ ЕНЕРГИЈЕ: 7 начина како да се носите са ТОКСИЧНИМ ЉУДИМА
Кад посматрамо срећне људе, видимо да они нису такви само зато што седе и размишљају о срећи. Они чине нешто да је остваре! Контролишу своје мисли и осећаје и теже новим достигнућима, новим спознајама, као и промени некорисних навика.
ОН ПРОСИО ЗА ХРАНУ, ОНА ЗА СИЛИКОНЕ: Ова прича расплакала је многе, ево и зашто (ВИДЕО)
Наши свесни поступци и труд имају стога велики утицај на ниво осећаја среће. Ако онај ко није срећан жели да постане срећан, требало би да чини оно што чине срећни људи, а ту је реч, према истраживању Соње Lyubomirsky, о 12 активности које битно придоносе осећају среће. Проверите које су то активности и како их применити. Имајте на уму да избор активности које ће највише домети осећају среће зависе о нама и ономе што нам је важно, тј. о нашем вриедносном саставу и веровањима.
БУДИТЕ СИГУРНИ У СЕБЕ: Ово су 7 животних лекција Саманте Џонс
ПОКАЖИТЕ ЗАХВАЛНОСТ
Освешћивањем онога што у животу имамо тако да водимо дневник захвалности једном недељно у раздобљу од три до осам седмица на начин да се присетимо од три до пет ствари на којима смо захвални. Важно је напоменути да треба увек размишљати о новим стварима, јер пуко понављање претходно идентификлованог разлога не јача осећај среће. Добро је сетити се људи којима смо захвални и то им директно саопштити. Срећа се тада умножава.
ДА САМ ОВО ЗНАЛА СА 30 ГОДИНА: Ушла је у 5. деценију и схватила где је грешила - НАУЧИТЕ ОД ЊЕ
ОПТИМИЗАМ
Позитиван поглед на свет треба неговати, посебно у временима кад смо окружени негативностима, несигурношћу и сталним променама на које немамо никакав утицај. Идентификујте негативне мисли и замените их позитивнима или напишите есеј о најбољој верзији себе и својег живота. Слободно маштајте и уживајте.
ИЗБЕГАВАЊЕ ПРЕТЕРАНОГ РАЗМИШЉАЊА
Неколико је начина да се то избегне: одвратите пажњу с негативних мисли другим активностима, помислите „стоп" и пребаците се на другу мисао, избегавајте ситуације или активности које то узрокују, поразговарајте с неким како бисте добили нову перспективу.
ЧИЊЕЊЕ ДОБРИХ ДЕЛА
Чините их из срца, а не из лажне љубазности. Најбољи начин је направити план и одредити када, где и колико труда ћете уложити. Практикујте различите врсте љубазности или чините спонтана дела доброте. Срећа је загарантована.
РАЗВИЈАЊЕ СТРАТЕГИЈА
Ако то чините и циљу налажења решења проблемима, то значи научити да се носимо са стресом и бригама. Покушате видети ствари јасно и када сте забринути, или темељни проблем поделите на мање делове, а у свему нађите неко значење и смисао.
ОПРАШТАЊЕМ ЈАЧАТЕ СВОЈ МИР
Цените себе (пазите на речи које упућујете), сетите се тренутака када је и вама било опроштено и замислите добробит ако опростите другоме. Најделотворније је написати писмо опраштања.
ООО, ДА - ДОБРО ЈЕ БИТИ СЕБИЧАН: Ове 4 ствари треба да радите САМО ЗА СЕБЕ!
НЕПРУЖАЊЕ ОТПОРА
Ако не знате да кажете не, почињете да губите осећај за себе и почињете да губите осећај за време. Радите оно што вас заокупира, што вам је важно и у чему уживате и будите присутни у тренутку док то чините и бићете корак ближе том искуству.
ОДРЕДИТЕ ЈАСНО СВОЈЕ ЦИЉЕВЕ
Осигураћете осећај сврхе, будите активни и мотивисани за сарадњу. Важно је да циљеви за вас имају смисла (за разлику од оних који су вам наметнути).