На "ЦРНОЈ ЛИСТИ" је НУТРИЦИОНИСТЕ! Ево шта се налази у КОНЗЕРВИРАНОМ ПАСУЉУ, комплетна анализа састојака, НЕЋЕ ВАМ СЕ СВИДЕТИ
Конзервирана храна јако је тражена у нашим маркетима, а да ли је здрава... За пасуљ кажу да је намирница која пружа низ здравствених бенефита, а међу многим Србима је омиљено јело.
Спремају га на разне начине, са месом или без, чорбаст или запечен. Неки, веровали или не, праве и слаткише од ове махунарке.
Кувани пасуљ је једно од најомиљених јела и домаћицама, јер осим што је здрав, практичан је - углавном га праве у већој количини, па имају и ручак за сутра, а многи чак кажу да је укуснији када "одлежи" неколико дана. Међутим, постоје ситуације када немамо времена за кување, па се одлучујемо за бржу верзију овог јела - пасуљ из конзерве.
Међутим, да ли је он добра замена за домаћи кувани пасуљ? Данас смо о томе причали са нутриционисткињом Анитом Алтеров, која је и позната и призната дијететичарка.
Изгледа да су данас људи јако оптерећени и немају времена за кухињу, јер су нам раднице у једном маркету потврдиле да је конзервирана храна јако популарна, а пасуљ из конзерве један од најпродаванијих производа.
Међутим, много људи не зна шта заправо једе, јер не зна или нема навику да прочита декларацију на полеђини производа. Једна студија је показала да само 15 процената људи обраћа пажњу на састав намирница!
Нутриционисткиња Анита истиче да је јако битно да се приликом куповине прехрамбених производа, а посебно готове хране, обратити пажња на декларацију.
- Пре свега, најбитније је рећи да када анализирамо декларације, обратимо пажњу на састав намирница. На почетку увек иду састојци који се налазе у највећем проценту у производима.
Свака производња је у законској обавези да производ обележи информацијама о нутритивном садржају, тј. декларацијом производа. Ове информације се односе на енергетску вредност (кЈ/кцал), масти, засићене масти, угљене хидрате, шећере, протеине и со. Такође, декларације садрже и додатне информације попут количине влакана, препоручене величине порције, вредности на 100 г производа, алергена и потенцијалних алергена.
Очекивали бисмо да се у готовом пасуљу са сланином налази највећи проценат пасуља и воде и да нису штедели ни на месу, међутим, Анита нам открива да смо се преварили:
- Када погледамо ово готово јело и видимо да највише има соса и воде, затим поврћа, брашна,уља, шећера, разних адитива, па тек на крају пасуља 22,5 %, то би било око 80 г пасуља на једну порцију, а сланине има око 90 г на паковање од 400 г, каже она.
Изненадило нас је када смо чули да су пшенично брашно и сунцокретово уље концентрованији од пасуља и меса, а нутриционисткиња објашњава да су обе намирнице на "црној листи" већине дијететичара:
- Пшенично брашно је на 3 месту, што значи да га има више од пасуља и сланине. Такође, сунцокретово уље се налази у већој количини од пасуља и сланине. Ни једна од ових намирница се не препоручује јер много људи има данас проблема са шећером, ИР, масноћама у крви, а ове намирнице погоршавају та стања. Уз то присутан је и шећер, који додатно погоршава квалитет производа.Осим наведеног, ово готово јело садржи и веома штетан натријум-глутаминат (Моносодиум-глутаминат - МСГ). То је појачивач ароме (мириса, укуса) и стратешки производ прехрамбене индустрије. Представља кристалну со натријума и вештачки произведене глутаминске киселине. Многи производи се данас не могу замислити без њега, јер ни били бљутави и безукусни.
Анита истиче да је овај појачивач јако опасан по здравље одраслих и деце и може довести до тешких медицинских стања:
- Овај производ садржи и појачивач ароме Е621 (натријум глутаминат) који може дадоведе до разних болести и стања код одраслих и деце. Код деце често доводи до хиперактивности, а код одраслих до хроничног умора, депресије, хормоналног дисбаланса, бронхијалне астме... Овај састојак се налази у многим готовим производима и не препоручује се у исхрани, завршава она.
Дакле, пасуљ са сланином из конзерве садржи најмање пасуља, а од меса готово да нема ни трага. Нутриционискиња не препоручује ово јело и наводи да је домаћи кувани пасуљ неупоредиво здравији од конзервирање верзије. Саветује да када немате времена за кухињу избегавате конзервирану храну и покушате да нађете здравију алтернативу.