НЕМА ВЕЗЕ ШТО ЈЕ ЗИМА: Изводите децу на санкање што чешће, ДОКТОРИ препоручују ОВУ СТВАР
Затворени простори, а посебно играонице, погодни су за развој вируса, који се брзо шире са једног на друго дете
Током зимских месеци и хладних дана многи родитељи се плаше да своју децу изведу напоље због прехлада и разбољевања. Паркови и игралишта су се испразнили, а деца се више играју код куће и у играоницама где их вребају вируси у затвореном простору.
Ево неколико савета за боравак деце напољу у току зимских месеци:
Бебе до прве године могу и треба да бораве напољу свакога дана најмање пола сата осим у случају када је температура ваздуха испод -10, када дува јак ветар, када је магла, снежна мећава и када је јако влажно. У свим осталим ситуацијама се препоручује боравак деце до прве године у трајању до пола сата, а за старију децу дуже. Ако је много хладно, старија деца могу да бораве у неколико наврата у току дана по пола сата.
ПРЕВИШЕ ХИГИЈЕНЕ МОЖЕ НАРУШИТИ ЗДРАВЉЕ! Ево како да је дозирате, и које НАВИКЕ одмах моразе да избаците
НЕМАТЕ ВРЕМЕНА ДА ДОРУЧКУЈЕТЕ КОД КУЋЕ? Овај брзи рецепт ће вас спасити! Једноставан је за прављење и ВРЛО ЈЕФТИН (ВИДЕО)
Боравак на свежем ваздуху помаже за јачање имунитета и чисти дисајне путеве.
Боравак на дневној светлости побољшава очни фокус и одмара очи.
За психолошки развој је важно да дете има контакт са природом, да скупља лишће и јесење плодове, да се грудва и санка.
У ЗАТВОРЕНИМ ПРОСТОРИМА СЕ КРИЈУ БАКТЕРИЈЕ
Немогуће је да своје малишане у потпуности изолујете и заштитите од бактерија због којих оболевају, посебно зими када вируса и бактерија има више него иначе. С друге стране ако дозволите деци да природно дођу у контакт са неким бактеријама то ће смањити шансе да се код њих развију неки аутоимуни поремећаји и алергије. Из Центра за контролу болести кажу да се код деце јача имунитет тако што их пуштамо напоље.Важно је да деца проводе вријеме на свежем ваздуху јер се бактерије које уносимо у кућу упорно рециклирају и што више времена проводимо у затвореном, то смо подложнији бактеријама. Исто тако, сигурно знате да се вируси лакше преносе са особе на особу ако се често борави у затвореним просторијама које се зими не зраче. Закључак је да и ако не изводите дете напоље онда обавезно често проветравајте просторије.
СНЕГ ЈЕ САВРШЕНА ПРИЛИКА ЗА ФИЗИЧКУ АКТИВНОСТ
Стручњаци кажу да је деци неопходно најмање 60 минута физичке активност сваког дана, а вежбање током зиме може бити још ефикасније него иначе. Када деца ходају кроз снег користе веће групе мишића и потребно им је више снаге (као и одраслима) да би се кретали, а посебно грудвали, трчали, санкали… Ако деци током зиме превише ограничите време проведено напољу, те групе мишића ће се улењити што касније може изазвати бројне здравствене проблеме. Ако се ваши малишани буду играли напољу боље ће спавати, апетит ће им бити бољи и самим тм ће бити боље расположени.
ИГРАЊЕ НА СНЕГУ РАЗВИЈА МАШТУ
Снег деци представља сасвим нове изазове што психичке што когнитивне. На пример, клупе и љуљашке у парку су зими прекривене снегом или су залеђене па деца треба да уз помоћ маште и сналажљивости нађу начин да их поновно користе или да пронађу одговарајуће замене. Играње зимских игара захтева одређене способности (како избећи предмете на стази док се санкају, како направити грудву да се не распада) и зато је зима савршено годишње доба за развијање истих.
ВИТАМИН Д ЈЕ ВЕОМА ВАЖАН И ЗИМИ
Витамин Д поспешује абсорпцију калцијума у кости и помаже костима да буду чврсте и јаке. Један од најбољих начина да добијемо довољну количину овог витамина јесте да што више времена проводимо напољу, посебно кад је сунчано време јер га веома мали број намирница садржи. Овај витамин се ствара у кожи и то када је кожа изложена сунчевој свјетлости, а доказано је да мијења ниво серотонина у мозгу. Лаички речено, што више времена проведете на сунцу то ћете бити боље расположени.