НЕМАТЕ ПОЈМА КОЛИКО БУЂ МОЖЕ ДА БУДЕ ОПАСНА ПО ЗДРАВЉЕ: Једна група је најризичнија, ОВЕ симптоме НЕ ИГНОРИШИТЕ
Буђ или плесан је гљивица која расте у облику вишећелијских нити које се зову хифе. Буђи су велики и таксономски разнолик број врста гљива код којих раст хифа резултира губљењем боје и мутним изгледом, посебно на храни.
Плесни се шире ослобађањем спора, које се веома брзо преносе кроз ваздух и формирају нове колоније и нова заражена места. Када удишемо ове споре, изложени смо буђи или плесни. Ово обично није штетно, али високи нивои могу изазвати симптоме који опонашају обичну прехладу. Буђ такође може изазвати симптоме алергије или астме.
Ако сте забринути због утицаја буђи на здравље, можда ћете се запитати колико је времена потребно да се разболите од излагања буђи. Међутим, не постоји јединствен одговор. Време које је потребно да се симптоми појаве зависи од многих фактора, укључујући окружење и опште здравље.
ДЕТЕ (15) УМАЛО УМРЛО ЗБОГ ГУМЕНИХ БОМБОНА: Појео целу кесицу, а због ОВОГ САСТОЈКА у ЊИМА боре му се за живот
МУЖ ИМА ЈОШ 147 ЖЕНА ПОРЕД МЕНЕ! Најбогатија Српкиња удата је за ШЕИКА - сада открила како живи (ФОТО)
Постоји више врсти плесни, попут "Stachybotrys" и "Chaetomiun" - отровних црних плесни које штете здрављу. Према речима стручњака, опаснија од њих је такозвана уобичајна плесан која се зове "Aspergillus".
"Она је једна од главних врста која заузима велики проценат простора које прегледавам ради санације. Многи људи, које сам видио да пате од штетних учинака изложености плесни, имали су управо ову врсту у својим домовима. "Aspergillus" називам "кактус плесни" јер има способност да почне да расте и преживи уз врло мало воде, није потребан неки катастрофалан догађај кад се зидови и под натопе водом. Споре ове врсте лако почињу да се колонизују и кад једноставно имате повећану количину влаге у дому. Поређења ради, црној плесни је потребно далеко више воде да би њене споре колонизовале неко подручје" , каже стручњак за плесан Мајкл Рубино, преноси mindbodygreen.com.
Колико брзо буђ може утицати на ваше здравље?
Реакција на једнократно излагање буђи може бити тренутна или одложена. Неки људи уопште не развијају симптоме. Многи фактори одређују време које је потребно да буђ утиче на ваше здравље. Да бисте добили бољу представу о времену, узмите у обзир факторе као што су алергије и осетљивости.
Свако другачије реагује на буђ. Ваша лична осетљивост на буђ ће утицати на то колико брзо ћете развити симптоме.
Ако имате алергију на буђ, ваш имуни систем мисли да су одређене споре плесни нападачи или алергени. Дакле, када удишете споре, ваше тело реагује тако што изазива кијање или запушеност носа. Ово се може десити одмах или након излагања, у зависности од вашег тела. Ако немате алергију на буђ, једнократно излагање можда неће изазвати никакве симптоме.
Понекад може изазвати симптоме чак и ако нисте алергични, али све је индивидуално. Количина буђи такође одређује колико је времена потребно да симптоми почну. Генерално, већа је вероватноћа да ће велике количине плесни изазвати негативне последице по здравље. Стога, што је више плесни присутно, већа је вероватноћа да ћете брзо развити симптоме.
Међутим, ово такође зависи од вашег тела. За неке одобе једнократно излагање малој количини буђи није довољно да изазове симптоме. Али за људе који су осетљиви на буђ, чак и мала количина може брзо да изазове симптоме.
Симптоми и нежељени ефекти краткотрајног излагања буђи
Већа је вероватноћа да ћете имати озбиљне симптоме ако сте алергични или осетљиви на буђ. Генерално, симптоми укључују:
- назалну конгестију (запушен нос, отежано дисање, кијање, цурење из носа)
- иритација носа
- свраб
- водене очи
- црвене очи
- замагљен вид
- тешкоће са дисањем
- кашљање
- упаљено грло
- кијавица
- крварења из носа
- иритација коже попут осипа или копривњаче
- главобоља
Ко је највише изложен ризику од развоја симптома због изложености буђи?
Већа је вероватноћа да ћена буђ посебно бити осетљиве бебе, деца, труднице, људе са хроничним респираторним стањима, људе са алергијама, старије особе, људи са стањима која слабе имуни систем, попут ХИВ-а или канцера