Сутра славимо дан УСЕКОВАЊА ГЛАВЕ СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА: Обавезно дан проведите у СТРОГОМ ПОСТУ и немојте јести ништа ЦРВЕНО!
Српска православна црква и њени верници обележавају 11. септембра овај празник који је и многима породична слава, а који је у нашем народу познат и као јесењи Свети Јован или Јован Главосек.
Православни хришћани и Српска православна црква обележавају успомену на смрт пророка, претече и крститеља светог Јована. Свети Јован се слави и 20. јануара, у знак поштовања према свецу који је, по предању, крстио Исуса Христа.
Српска православна црква овај празник сврстава међу славе. У хришћанском свету се обележава као дан када је освећена црква коју су на гробу светог Јована Крститеља подигли цар Константин царица Јелена.
Доносе ВЕЛИКУ НЕСРЕЋУ и беду! Овакве поклоне треба ОДМАХ БАЦИТИ ИЛИ СПАЛИТИ - не уносите их у кућу
Сањате да вам ИСПАДАЈУ ЗУБИ? Свака БАБА ће вам рећи да је то "ЛОШ ЗНАК који слути НЕСРЕЋУ", али ево шта је заправо ИСТИНА
Овај празник подсећа на страдање светог Јована, коме је, по наређењу Ирода Антипе, глава одсечена ("усекована") и на тањиру донета пред његову пасторку, играчицу Салому, те се зато у Србији празник назива "Усековање".
Свето Писмо овако бележи тај догађај:
Ирод Антипа, син старога Ирода, убице младенаца Витлејемских у време рођења Господа Исуса, беше господар Галилеје у време проповеди Јована Крститеља. Беше тај Ирод жењен ћерком некога арабског кнеза Арете. Но Ирод, зли изданак од злога корена, отера своју закониту жену и незаконито узе себи засожителницу Иродијаду, жену свога брата Филипа, који беше још у животу.
Против овог безакоња уста Јован Крститељ и силно изобличи Ирода. Ирод га баци у тамницу. За време једнога пира у свом двору у Севастији Галилејској играше пред гостима Саломија, ћерка Иродијадина и Филипова. И пијани Ирод, занесен томи гром, обећа играчици дати што год буде од њега искала, ма то било и половина царства. Наговорена од своје мајке Саломија заиска главу Јована Крститеља. Ирод нареди те Јована посекоше у тамници и донеше главу његову на тањиру.
Ученици Јованови ноћу узеше тело свога учитеља и чесно сахранише, а Иродијада избоде иглом језик Јованов, па главу закопа на неко нечисто место. Али убрзо постиже Божја казна ову групу злотвора. Кнез Арета, да опере част своје ћерке, удари с војском на Ирода и потуче га до ноге. Поражени Ирод би осуђен од кесара римског Калигуле на прогонство најпре у Галију а по том у Шпанију.
Као изгнанци Ирод и Иродијада живеше у беди и понижењу, док се земља не отвори и не прогута их. А Саломија погибе злом смрћу на реци Сикорису (Сули). Смрт светог Јована догодила се пред Пасху, а празновање 29. августа установљено је због тога што је тога дана освећена црква, коју подигоше на гробу његовом у Севастији цар Константин и царица Јелена. У ту цркву положене су и мошти ученика Јованових: Јелисеја и Авдије.
Веровања и обичаји
Дан Усековања хришћани проводе у молитви, уздржавању и строгом посту, а народ се окупља у цркви на литургији.
Никако не треба да се једе или пије нешто црвено, јер подсећа на проливену крв Светог Јована Крститеља.
На тај дан се не весели, нити се у руке узима нож, у знак сећања на страдање Јованово. Верује се, да на овај празник, не треба јести ништа из тањира, нити са тацне. Такође, избегава се било какав рад, како напољу тако и дому.
У српском народу постоји обичај братимљења – "по Богу и светом Јовану", а Јовањдан је једна од најчешћих слава.