5 ствари које треба да знате како вам се летовање не би претворило у пакао - последњу добро запамтите!
Баш свашта може лоше да се деси на путу за море. Срећом, неке ситуације је могуће предвидети или надвладати са стилом.
Стигла је на станицу тачно на време, али, испоставило се да њен аутобус због неког квара неће кренути. Кад се коначно, након пар сати тумарања и пиљења у телефон, проблем решио, заузела је своје место – баш поред жене с бебом. На првој паузи схватила је да је заборавила кеш и да не може да купи ни флашицу воде, па се сама себи смејала кад је помислила да можда и не би било лоше да се онесвести од жеђи, тако бар не би морала сатима да слуша плач детета. Кад су се докотрљали до границе, бар 20 аутобуса већ је чекало у реду.
Притом је напољу сигурно 40 степени, ни да изађе да прошета. Псовала је себи у браду док је својима преко телефона описивала пакао у којем се задесила... Након 20 сати вожње, без мира и без сна, ипак се насмешила кад је осетила мирис мора, а онда скоро заплакала кад се испоставило да јој се пртљаг "негде загубио". Да јој батерија на телефону није отишла успут, позвала би неког из екипе да дође по њу и да се то кошмарно путовање заврши више. Овако, остало јој је живаца таман толико да јој их покида таксиста преварант...
Да, баш свашта може лоше да се деси на путу за море. Срећом, неке ситуације је могуће предвидети или надвладати са стилом.
Хитно ти треба кеш, а нигде банкомата
Имаш евре, имаш картице, али за динаре ниси рачунао да ће ти бити потребни. Е, тад кад не рачунаш – иза првог ћошка чека те ситуација у којој ће ти бити потребан кеш, а банкомата нигде успут. Хвала Богу, па је однедавно барем овај проблем лако решив. Код нас се увелико прича о новој услузи која је први пут уведена на тржиште Србије. Наиме, компанија НИС и Mastercard су потрошачима у Србији обезбедили цасхбацк услугу – сада при плаћању робе и услуга Mastercard картицом на НИС Петрол и ГАЗПРОМ бензинским станицама можеш да подигнеш и одређену своту готовог новца. И то без додатних трошкова и накнада. Супер је што минимални износ који је потребно да се издвоји за куповину не постоји (можеш да купиш жваку, сок, сендвич, кафу, сипаш гориво – било шта или све заједно од наведеног), док истовремено можеш да подигнеш готовину у износу и до 5.000 динара. Таман довољно да лагано пребродиш пут до границе...
А на граници... километарски ред!
Ван сезоне можда и имаш шансу да лагано пређеш границу, без много чекања, смарања и нервозе. Међутим, ако идеш ових дана на море, спреми се на чекање у колони које некад зна да се отегне и на више сати. И ништа не можеш да урадиш да то убрзаш, нити можеш преко реда, једноставно прихвати то. Оно што можеш је да се припремиш и бар мало себи прекратиш то време – спреми неку добру музику или књигу, ако идеш с екипом можда и неку друштвену игру... Било шта што неће бити гледање у једну тачку и пребројавање возила која су се нашла испред твог.
Возило у квару
Ако имаш аранжман који укључује аутобуски или авио превоз, нема шта много да размишљаш, али ако идеш својим колима – замисли само како би ти пао мрак на очи да те изневере насред аутопута у страној земљи. Није да се не дешава. Зато би требало да твоја лимузина пред свако веће путовање прође генералку у ауто сервису, а не би било лоше ни да се распиташ у вези с организацијама које нуде помоћ на путу у тој земљи.
Изгубљен пртљаг
Ако си међу оним срећницима што могу себи да приуште путовање авионом, права ноћна мора је кад схватиш да си коначно стигао на жељену дестинацију и да си успут остао без свих ствари које си тако пажљиво бирао за своје летовање из снова. Мало је осећаја који могу да се упореде с тим. Срећом, у већини случајева кад пријавите губитак пртљага, он кроз неколико сати или неколико дана нађе пут до тебе. Ипак, да се не стресираш беспотребно, гледај да увек најважније ствари пакујеш у ручни пртљаг – да уз себе у сваком тренутку имаш пасош и паре, вредне предмете, али и бар неку крпицу и, наравно, купаћи костим... Сад су популарне и те торбице које се носе око врата и под мајицом.... Добра су превентива и од оних ситних џепароша који вребају око станица и аеродрома, продају ти глупости на паузама у путу, некад и "дремају" на седишту до тебе...
Надај се најбољем, а буди спреман на најгоре!
... и нећеш погрешити. Кинези су закон за ове животне поруке. Е сад, ако смо све кризне ситуације прошли и већ смо постали благо хистерични, а још нисмо ни кренули на пут... не очајавај. Ко не зна за страх тај иде напред. У ствари, "кејсеви" који могу да нам покваре одмор, срећом, дешавају се крајње ретко... У већини случајева путовање на море остане скоро увек у скроз cool сећању. И зато опуштено, за све има решење... Уживај у заслуженом зујању на плажи уз звуке морских таласа. И узми по које пићенце да наздравиш за све оне које лето проводе на усијаном асфалту града - видиш, увек има горе.