Ево ШТА ИЗАЗИВА ГЛАВОБОЉЕ У ТРУДНОЋИ, као и шта је НАЈБОЉИ ЛЕК за њих!
Није на одмет знати...
Сигурно сте чули да мајчинство изазива пуно главобоља, нарочито када вам деца постану тинејџери. Трудноћа је право време да се припремите за све што вас чека.
Шалу на страну, готово свака жена понекад има главобољу. Колико год не желите то да чујете, главобоље су сасвим уобичајене појаве и током трудноће.
Експерт за кућне послове открио КАКО ДА ВАМ СЕ МОКАР ВЕШ ОСУШИ ЧАК 3 ПУТА БРЖЕ: Трик од две секунде
"СКИНУЛА САМ ПРЕКО 20 КИЛОГРАМА": Наташа Аксентијевић ГРМИ у купаћем - планира ЈОШ да мршави! (ФОТО)
СТРИЈЕ ЋЕ ПОСТАТИ НЕВИДЉИВЕ: Домаћи рецепт са САСТОЈЦИМА које већ имате, брише их као од ШАЛЕ! (ВИДЕО)
Оне се могу јавити како на самом почетку, као симптом трудноће тако и током свих девет месеци. Израженије су у првом и трећем триместру.
Жене које иначе пате од мигрене су у неповољнијем положају, јер могу очекивати да ће се оне јављати и током трудноће.
Узрок
Иако су хормони углавном водећи кривци за главобољу током трудноће, постоје и неки други разлози због којих се она може јавити. Треба да знате да постоје и ситуације у којима би главобоља могла да укаже на неко озбиљније стање. Али на сву срећу, главобоље током трудноће ретко када бивају опасне по ваше здравље или здравље ваше бебе.
Главобоља у раној трудноћи
Главобоља као симптом трудноће се јавља током првог триместра, а нарочито је изражена око 9. Недеље трудноће. За то су залужне бурне хормоналне промене са којима се ваше тело суочава.
Наиме, у овом периоду расте ниво естрогена што може узроковати појаву главобоље.
Многе труднице крајем првог триместра осете олакшање, јер се овај симптом више не јавља.
Осим хормона, главобољу у првом триместру могу изазвати и повећане количине крви и промене у крвотоку, затим мучнина и исцрпљеност, стрес или проблеми са видом.
Мигрена као узрок
Ако сте и пре трудноће патили од мигрене, вероватно ће се то и наставити, нарочито због утицаја хормоналних промена. Јака главобоља и мучнина у трудноћи могу да буду последица мигрене, посебне врсте главобоље.
Она је карактеристична је по томе што изазива бол само на једној страни глави и може бити веома интензивна. Ова главобоља је често праћена мучнином и повраћањем, те осетљивошћу на светлост и звуке.
Како трудноћа одмиче и ниво хормона се стабилизује, вероватно ћете осетити и олакшање.
Друго стање - друге потребе
Трудноћа се са разлогом зове друго стање. Као што сте вероватно већ приметили, ваше тело пролази кроз различите промене, што видљиве, што невидљиве и то код вас може изазвати различите сензције и осећања.
Главобоља се у трудноћи због тога може јавити из различитих разлога, као што су нпр. премореност, напетост, изгладнелост, физички и/или емоционални стрес, преједање, проблеми са синусима или алергијама.
Остали најчешћи узроци главобоље током трудноће су:
Недостатак сна, пад шећера у крви, превисе кофеина...
Главобоља у трудноћи - лек
Током трудноће би требало да избегавате лекове за ублажавање главобоље, као што су бруфен или аспирин. Доктор би могао, у случају јаке главобоље, да вам препоручи лек на бази парацетамола. Ипак, покушајте да са главобољом изађете на крај без коришћења медикамената, на неки од следећих начина:
Сваког дана обезбедите себи неколико минута мира - лежите затворених очију у замраченој и тихој соби. Ако сте на послу, део паузе проведите затворених очију прекривених шакама са подигнутим стопалима.
Ако имате главобољу изазвану синусима може вам помоћи инхалирање топле паре.
Трудите се да се редовно храните.
Идите раније увече на спавање, обезбедите себи довољно сна.
Избегавајте храну и пиће који могу изазвати главобољу: алкохол, чоколаду, јогурт, превреле сиреве, кикирики, хлеб са свежим квасцем, сухомеснате производе.